ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Jak wykorzystać kolor światła w praktyce? | Liderlamp.pl

Darmowa dostawa od 200 zł

60 dni na zwrot

10 lat na polskim rynku

+48 22 307 05 83

Zaloguj się / Rejestracja

0

0,00

Twój koszyk jest pusty.

Kup jeszcze za 200,00, a otrzymasz DARMOWĄ WYSYŁKĘ.

Jak wykorzystać kolor światła w praktyce?

Marcin

Czas czytania 5 min
Mogło Państwa zainteresować

Wybór koloru i intenzywności światła w różnych częściach domu nie należy lekceważyć a ponieważ każdy pokój ma swoją specyfikę i światło, dobrze przemyśleć wybór odpowiedniego oświetlenia. Z jego pomocą możesz stworzyć odpowiednią atmosferę i poczuć się jak w domu - według aktualnego humoru lub potrzeb.

Czym dokładnie jest barwa światła i jakie może mieć wartości? Gdzie i jak umieścić źródło światła tak, abyśmy się poczuli dobrze, niepotrzebnie nie męczyli naszych oczu a światło było dla nas korzystne? 

Barwa światła (temperatura barwowa)

Jednym z najważniejszych parametrów źródła światła jest barwa światła, lub temperatura barwowa. Ta mówi nam, w pewnym zakresie, o kolorze światła, którym źródło dysponuje. Jest określana w Kelwinach i porusza się w zakresie 1 800 – 16 000 K. Im wyższa wartość, tym otrzymamy bielsze/zimniejsze światło, im niższa, tym będzie światło ciemniejsze/cieplejsze
 
Zazwyczaj napotykamy trzy podstawowe rodzaje światła:
  • Ciepłe białe
Jeśli poruszamy się w wartościach 2 700 – 3 500 K, uzyskamy ciepłe białe światło (warm white). Ten odcień ma najbliżej klasycznej żarówki, ma przyjemny kolor od żołtego po pomarańczowo-czerwony kolor, który przypomina ogień, wschód lub zachód słońca. Ludzkie oko postrzega je jako bezpieczne i relaksujące – tworzy dobre samopoczucie i dlatego pasuje tam, gdzie chcemy czuć się komfortowo. Cieplejsze barwy około 3 000 K wybieramy do pomieszczeń, w których chcemy odpoczywać. Nadają się do sypialni, salonu i pokoju dziecięcego. To światło może przyjemnie udekorować pomieszczenie, ale powinniśmy pamiętać, że męczy oczy, więc nie nadaje się do pracy, czytania lub innych chynności, które wymagają więcej koncentracji.
 
Ulubione ciepłe kolory w połączeniu ze żółtym odcieniem to odcienie pomarańczowego i czerwonego koloru, które są wykorzystywane w jadalniach, salonach i ogólnie w pomieszczeniach, które używamy wieczorem. 
 
  • Dzienne białe
Dzienny biały (daylight white) ma białe lub lekko niebieskawe światło, które przypomina światło dzienne. W spektru kolorów ma wartość 4 500 – 6 500 K. Kolor ten wspiera aktywność i koncentrację i dlatego nadaje się do pracy lub studia. Światło tych wartości jest już zimniejsze, jaśniejsze - nie męczy tak oczu (nie zasypia). 
 
Świetnie nadaje się do łazienek, gdzie jest potrzebne jasne światło, jeśli to możliwe, z najbardziej realistycznymi odcienami kolorów, większą wartością Ra (patrz niżej), co docienią zwłaszcza kobiety, które w łazience nakładają makijaż lub w inny zposób upiększają swój wygląd. Nadaje się również do kuchni, gdzie powinien być oświetlony rzeczywistymi kolorami blat roboczy lub stół. Wyjątek nie stanowią ani biura, warsztaty, magazyny lub miejsca z brakiem naturalnego dziennego światła, np. korytarze, piwnice, toalety itd. 
 
W powyższych pokojach możesz zastosować źródło światła, którego temperatura barwowa wynosi około 5000 K lub więcej. Dla porównania - klasyczne dzienne światło z pochmurnym niebem wynosi około 7000 K, więc nie musisz się martwić, że by był kolor światła "za dużo".
 
Te wyższe odcienie białej pomogą Ci przezwyciężyć zmęczenie i zwiększyć wydajność pracy. Pamiętej jednak, że wybierając kolor światła do wnętrza w tradycyjnym lub rustykalnym stylu, światło miało by odpowiadać wyposażeniu mieszkania a w tym przypadku może być zimniejsza biała nienaturalna. 
 
Zimne, niebieskawe barwy światła, tworzą wrażenie czystości i tworzą nowoczesny wygląd, szczególnie w połączeniu z chłodnymi tonami pastelowych kolorów. Stłumić zimne światło możesz za pomocą żółtych odcieni. Wybrane kolory mogą, w połączeniu ze światłem, nadać wnętrzu bardziej uniwersalny charakter, lub rozjaśnić pomieszczenie. W każdym razie będą wyglądać świetnie. 
  
  • Zimne białe
Zimna biała (cold white) ma wartości 6 500 – 9 000 K.
 
Światło o wartościach nad 7 000 K prawdopodobnie byś sobie nie kupił do mieszkania, ponieważ jest zbyt zimne aż mroźne, ma niebieskawy kolor i nienaturalny kolor może być nieprzyjemny dla oczu. Bardziej niż do gospodarstwa domowego nadaje się do budynków przemysłowych i placówek medycznych.
 
Biorąc pod uwagę ogólne zlecenia dotyczące korzystania z wyżej wymienionych białych świateł w wnętrzu, szczególne ważne jest, aby postrzegać swoje uczucia. Nie wszystko musi być reguła, wzsystko jest kwestią indywidualnej percepcji. Każdy może inaczej odbierać różne kolory światła. Ostateczny wybór ciepłych lub zimnych kolorów można ustalić na podstawie aktywności, którą wykonujesz w danych pokojach
 
Oprócz trzech podstawowych kolorów istnieją również kolory specjalne, które są specjalnie zaprojektowane dla kiełbasek, przysmaków, owoców lub kwiatów. Dzięki unikalnie połączonemu spektrum kolorów wyglądają naturalnie i świeżo. Specjalny spektralny zakres kolorów służy również do oświetlenia roślin lub akwariów lub do hodowania małych zwierząt. Inne specjalne kolory chromatyczności około 5 300 K są używane również w laboratoriach, galeriach lub muzeach
 
Wskaźnik podawania kolorów Ra jest wskaźnikiem wierności percepcji kolorów, pomagającym widzieć rzeczy w ich naturalnych kolorach w porównaniu do jasnego światła dziennego. Ta wartość może wynosić od 0 do 100 a im wyższa wartość RA źródła światła, tym bardziej naturalne jest oddawanie kolorów.

Strumień świetlny

Musisz się również zastanowić, jakie natężenie światła (strumień światła) będzie potrzebne do określonych czynności. Następnie należy wziąć pod uwagę wartość strumienia świetlnego (mocy) określanego w Lumenach (lm), który służy do określenia intensywności światła lub ilości światła emitowanego we wszystkich kierunkach. Po prostu im więcej lumenów, tym lepsza światłość

Gra świateł i estetyczne postrzeganie wnętrza

Światła i efekty świetlne mają wielką moc, tworzą charakter i ogólne postrzeganie pokoju. Mogą również wpływać na postrzeganie kolorów mebli i akcesoriów domowych. 

Z estetycznego punktu widzenia będzie to przedewszystkim całkowite wrażenie wywołane kolorem światła w związku z określonym kolorem wnętrza i jego wyposażeniem, czyli danym stylem. Wielkość pomieszczenia, kolor ścian, rozmieszczenie mebli … wszystko jest ważne przy wyborze odpowiednego koloru światła i w przypadku późniejszego rozmieszczenia świateł, aby pod koniec nie mógł zostać w pokoju ciemy kąt, który nie zostanie wykorzystany z powodu źle zastosowanego oświetlenia lub pomieszczenie będzie wyglądać nienaturalne a światło będzie rzucać nie nieprzyjemne cienie.
 
Bardzo dobrze pomoże nam i oświetlenie pomocnicze, które pomoże Ci efektywne oświetlić i podkreślić konkretny przedmiot, mebel lub element dekoracyjny. Tutaj należy oświetlenie obrazów, oświetlenie lustrów, lub oświetlenie punktowe zapuszczane do sufitu lub mebli. Bardzo ładnie wyglądają oświetlone przeszklone meble (biblioteczka, witryna itp.).

Kolory ścian są ważne

Praktyczny kolor, pod tym względem, jest biała. Jest to kolor uniwersalny, nowoczesny, ponadczasowy, nie jest agresywny lub dominancyjny, jest naturalny i może być dowolnie kombinowany. Biały kolor optycznie powiększa przestrzeń, ponieważ odbija światło, jednakowo jak inne kolory jasnych odcieni. Białe lub jasne kolory w połączeniu z odpowiednim oświetlenie dosłownie rozjaśnią Twoje mieszkanie.
bílá stěna světlo rozsvěcuje 
Białe lub jasne kolory w połączeniu z odpowiednim oświetleniem rozjaśnią mieszkanie. 
 
Wiemy również, że ciemnie kolory światło absorbują i optyczne zmniejszają pomieszczenie. Ten jest następnie ciemniejszy i może oddziaływać ciasnym wrażeniem. Trzeba też pomyśleć o wyborze odpowiedniego koloru światła. Tak więc wyżej wspomniany zimny kolor światła pomieszczenia poszerza, rozjaśnia i zastępuje brakujące dzienne światło. 
 
tmava sin
Ciemnie przestrzenie pochłaniają światło.

Odwzorowanie kolorów dzięki najnowocześniejszym technologiom

Bardzo często stosujemy w domach również dekoracyjene oświetlenie, między które należą również oryginalne LED taśmy, ich reprodukcja kolorów jest naprawdę bogata. Ich zastosowanie jest wszechstronne, nadają się do efektywnego i praktycznego oświetlenia obszarów, w których w ogóle nie ma światła dziennego. Bardzo często są umieszczene do kuchni jako oświetlenie blatu kuchennego, ładnie rozjaśnią pokój dziecięcy, świetnie nadają się również do baru, nad kominek, łóżko, praktyczne są na schodach ale również w szafach, witrynach itd. 

LED diody istnieją w różnych kolorach i mogą emitować światło w pożądanym kolorze bez użycia filtrów. Dzięki trzem podstawowym kolorom – czerwonemu, zielonemu i niebieskiemu - RGB LED taśmy, jest możliwe kolory w trybie GRB dowolnie mieszać lub mienić sceny świetlne. Najczęstszymi kolorami to biała, niebieska, czerwona, zielona i żołta. Połączeniem bursztynowej, białej i niebieskiej (AWB) możemy stworzyć imitację własnego światła dziennego
 
Białe dzienne światło można zmieniać – tzw. dynamiczna biała. Według potrzeby możesz namieszać od zimnej aż po cieplejsze odcienie. Dzięki cyfrowemu pilotowi z zaprogramowanymi funkcjami możesz mienić kolory i ich jasność - LED diody możesz płynnie ściemniać (osłabić lub rozjaśnić), ale także mienić naturę światła ze skupionego na na bardziej rozproszone. W ofercie znajdziesz również wiele ciekawych efektów, np. przejścia kolorów, miganie itd. 
 
Polecamy przeczytać artykuł, w którym znajdziesz informacje o łatwej instalacji LED taśm
 
Najnowocześniejsze technologie pozwalają dostrzeć przestrzeń w zupełnie nowych wymiarach a jeśli zostajemy przy efektach świetlnych, oferujemy produkty ściemnialne. Oprócz LED pasków są ściemnialne również żarówki ściemnialne, białe lub kolorowe (uważaj na osłonę żarówki, która może być przeźroczysta lub mleczna a zatem światło będzie się w wyniku różnić) i oświetlenie ściemnialne z zabudowanym LED modułem. Większość można efektywnie sterować praktycznym zdalnym sterowaniem
 
 
Nowością już nie jest tzw. oświetlenie inteligentne, które można sterować nie tylko za pomocą pilota, ale również za pomocą smartfona lub tabletu z odpowiednią aplikacją i Wi-fi podłączeniem. Jeśli lubisz komfort i jesteś fanem nowoczesnych gadżetów, możesz wybrać te najnowsze trendy, które zapewniają wysoką jakość oddawania barw we wszystkich możliwych odcieniach bieli (od ciepłej aż po zimną), a także kombinację wielu innych kolorów i efektów świetlnych. Barwę światła możesz sam ustawić według humoru lub potrzeby. 

Oświetlenie główne i dodatkowe, bezpośrednie i pośrednie

Jeśli chodzi o postrzeganie kolorów w szerszym kontekście, dobrze jest również wyjaśnić znaczenie oprawy w koncepcji całej przestrzeni i podzielić je na główne, dodatkowe, pośrednie i bezpośrednie oświetlenie. Jako przykład pokażemy oświetlenie salonu.

Główne oświetlenie

Salon jest najważniejszym i najbardziej przestronnym pomieszczeniem w większości domów i stanowi centralny element najważniejszych wydarzeń. Służy różnym celom - odpoczywamy w nim, przyjmujemy wizyty, oglądamy telewizję, czasem pracujemy, czytamy itp. Wszystkie wymienione czynności wymagają odpowiednie oświetlenie, czyli światło w określonym kolorze i z odpowiednim natężeniem. 
 
Najważniejszym centralnym oświetleniem jest najczęściej oświetlenie sufitowe (najczęściej wiszące), które znajduje się w środku pomieszczenia. Używamy go codziennie, więc powinno być mocne, światło miało by padać równomiernie aby co najlepiej oświetlić pokój. Pełne oświetlenie pokoju możesz uzyskać również za pomocą kilku opraw jednocześnie - obecnie są stosowane wpuszczone oprawy punktowe w regularnych odstępach, które mogą być umieszczone zgodnie z wymaganiami. 
 
Ponieważ salon służy głównie jako miejsce odpoczynku, wybieramy cieplejsze barwy światła (2 700 – 3 500 K). Mogą się jednak różnić od faktycznej czynności, którą wykonujemy. W jednym pomieszczeniu mogą się zmieniać różne odcienie bieli. Do pracy i czytania jest odpowiedniejsze zimniejszy odcień - dzienna biała, do odpoczynku jest lepszy cieplejszy odcień. Kto popiera nowe i skuteczne technologie, może wybrać już wspomnione inteligentne oświetlenie, które oferuje szeroki wybór kolorów.

Oświetlenie dodatkowe

Oprócz głównego oświetlenia napewno docenisz oświetlenie dodatkowe, nie tylko z praktycznych ale również z estetycznych względów. Są to najczęściej różne lampy, lampki i kinkiety i dekoracyjne, które stworzą przytulną i relaksującą atmosferę. Wiele gospodarst domowych wybiera lampę podłogową obok sofy lub fotela, lampkę na stół lub na półkę. 

Bezpośrednie oświetlenie

Oświetlenie bezpośrednie jest głównie nieekranowe i między nie należy żyrandole, oświetlenie punktowe, LED panele i dalsze oprawy, który są przymocowane do sufitu i świecą w dół. Strumień świetlny jest dobrze wykorzystany a światła jest pod dostatkiem. Zależy również od kąta padania zastosowanego światła. Im większy kąt, tym większą przestrzeń oświetlisz. Niższy kąt świecenia 30-60° używają punktowe/kierunkowe żarówki i nadają się do oświetlenia konkretnego miejsca, jeśli chcesz oświetlić większy obszar, odpowiednie są żarówki z większym kątem świecenia a to 120° i wyżej (lampki, oprawy wpuszczane, centralne oświetlenie pomieszczeń itd.).
 rozptýlené světlo

Oświetlenie pośrednie

Kolejną kwestią jest oświetlenie pośrednie - rozproszone, czyli oświetlenie, które ma za cel słabiej oświetlić pomieszczenia. Najczęściej świeci do góry i odbija się od wszystkich świan w pomieszczeniu, włącznie sufitu (różne kinkiety, ale i żyrandole, lampy podłogowe, dekoracyjne oświetlenie). Oświetlenie pośrednie optycznie powiększa pomieszczenie i jest bardziej tłumione, ponieważ światło jest odbijane od sufitu, strumień świetlny jest tracony i potrzebne są mocniejsze żarówki. Pośrednie oświetlenie może być używane do oświetlenia podczas oglądania telewizji, lub do intymnej atmosfery, ogólnie jest dobre do relaksu, ponieważ tworzy przyjemną atmosferę, którą wielu z nas doceni po ciężkim dniu. Do oprawy dobieramy ciepłe białe odcienie (około 3 000 K).
 
Aby uzyskać dupą oszczędność energii i ochronę środowiska zalecamy użyć LED oświetlenie i źródła światła
 
 
 
Niezależnie od wyboru kolorów jest ważne, abyś czuł się dobrze w swoim domu a na dłuższą metę świecił jakościowym, dobrym i bezpiecznym oświetleniem. Chętnie pomożemy Ci uzyskać odpowiednie informacje i odpowiednie produkty w naszym sklepie internetowym.
 

Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Powiązane produkty

Související články

Jak wybrać odpowiedni kolor kolor źródła światła?

Jak wybrać odpowiedni kolor kolor źródła światła?

Kiedy wybieramy oświetlenie, nie kierujemy się tylko stroną ekonomiczną, aby zaoszczędzić jak najwięcej, ale ważne jest również, aby czuć się komfortowo. Należy pomyśleć o kolorze światła emitowanego przez źródło światła. Dla jasności podzielimy kolory światła na trzy rodzaje: ciepła biała, zimna biała i dzienny biały kolor.

Czas czytania 3 minHelp desk - Najczęstsze tematy

Źródła światła
Czym jest strumień i natężenie światła?

Czym jest strumień i natężenie światła?

Ważną cechą przy wyborze źródła światła jest jego strumień świetlny, który jest określony na pudełku i wyraża całkowitą ilość światła wytwarzanego przez źródło światła, we wszystkich kierunkach, w ciągu jednej sekundy.

Czas czytania 5 minPoradna - Naposledy zodp. témata

Źródła światła
Jakie są gniazda źródeł światła?

Jakie są gniazda źródeł światła?

Istnieje wiele rodzajów i typów oświetlenia, opraw i oczywiście źródeł światła. Po wybraniu odpowiedniej żarówki na podstawie ważnych cech i parametrów, kolejnym ważnym kryterium dla żarówki jest wybór odpowiedniego gniazda pasującego do lampy.

Czas czytania 5 minPoradna - Naposledy zodp. témata

Źródła światła
Jakie wybrać oświetlenie garażu?

Jakie wybrać oświetlenie garażu?

Dla oświetlenia garażu polecamy kinkiety. Nie śmiesz również zapomnieć na oświetlenie przestrzeni przed garażem, więc popatrz się również na oświetlenia zewnętrzne, najlepiej z czujnikiem ruchu.

Czas czytania 3 minHelp desk - Najczęstsze tematy

Garaż i piwnica
Jaki reflektor LED wybrać?

Jaki reflektor LED wybrać?

Do oświetlania dużych przestrzeni, rzeźb, billboardów i innych obiektów, ale również podczas pracy w ogrodzie lub w warsztacie. Dla wszystkich tych czynności najlepszym typem oświetlenia jest reflektor. Ze względu na oszczędność energii klasyczny halogenowy jest stopniowo zastępowany przez nowocześniejsze z diodami LED. Doradzimy, jakie typy reflektorów LED są na rynku i jakie są ich zalety.

Czas czytania 3 minHelp desk - Najczęstsze tematy

Na zewnątrz
Jakie wybrać oświetlenie do pergoli?

Jakie wybrać oświetlenie do pergoli?

Pergola jest idealnym miejscem do odpoczynku, żeby zaś poczucie komfortu osiągnęło wymiar absolutny, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. W poniższym tekście polecamy odpowiednie typy oświetlenia, posiłkując się również poglądowymi zdjęciami, które mogą stać się źródłem inspiracji.

Czas czytania 3 minPoradna - Naposledy zodp. témata

Na zewnątrz
Jakie wybrać lampy najazdowe?

Jakie wybrać lampy najazdowe?

Aby światło najazdowe działało przez długi czas, musi mieć wysoki stopień ochrony IP.

Czas czytania 3 minHelp desk - Najczęstsze tematy

Garaż i piwnica
Jak silną żarówkę potrzebujesz?

Jak silną żarówkę potrzebujesz?

Myśląc o zakupie odpowiedniego źródła światła do poszczególnych pomieszczeń, musisz pomyśleć o intenzywności światła lub tzv. natężeniu światła. Jest podawana w luksach i określa, ile światła dopada na jeden metr kwadratowy.

Czas czytania 5 minHelp desk - Najczęstsze tematy

Źródła światła
Jakie oprawy świetlówkowe wybrać?

Jakie oprawy świetlówkowe wybrać?

Kiedy mówisz o oprawach świetlówkowych, najprawdopodobniej masz skojarzenia z migającymi na suficie, brzęczącymi szkolnymi jarzeniówkami. Pozwól nam się przekonać, jak dalece ten rodzaj oświetlenia zmienił się w przeciągu ostatnich kilku lat – gwarantujemy, żebędziesz mile zaskoczony!

Czas czytania 3 minPoradna - Naposledy zodp. témata

Garaż i piwnica
Lampy z możliwością ściemniania i lampy na pilota

Lampy z możliwością ściemniania i lampy na pilota

Chcesz włączyć lub wyłączyć oświetlenie i nie chce Ci się wstawać z kanapy? A może chętnie byś wybrał intensywność oświetlenia w zależności od swoich potrzeb? Z właściwym oświetleniem możesz wszystko.

Czas czytania 3 min

Inne wnętrza
Dlaczego wybrać oświetlenie z czujnikiem?

Dlaczego wybrać oświetlenie z czujnikiem?

Oświetlenie z czujnikiem, lampy z czujnikiem - niezależnie od tego, jak je nazywasz, zawsze spełniają tę samą funkcję -automatycznego oświecenia lamp za pomocą ruchu.

Czas czytania 3 minPoradna - Naposledy zodp. témata

Garaż i piwnica
W jaki sposób prawidłowo oświetlić piwnicę?

W jaki sposób prawidłowo oświetlić piwnicę?

Piwnica to pomieszczenie, które zwykle nie posiada dostępu do naturalnego światła słonecznego, dlategowarto się zastanowić w jaki sposób zapewnić jej wystarczającą ilość światła, dzięki naszemu oświetleniu.

Czas czytania 5 minPoradna - Naposledy zodp. témata

Garaż i piwnica