ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Jakie są gniazda źródeł światła? | Liderlamp.pl
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

Jakie są gniazda źródeł światła?

Źródła światła
Odpowiedział:
MarcinMarcin

Odpowiedź:

Istnieje wiele rodzajów i typów oświetlenia, opraw i oczywiście źródeł światła. Po wybraniu odpowiedniej żarówki na podstawie ważnych cech i parametrów, kolejnym ważnym kryterium dla żarówki jest wybór odpowiedniego gniazda pasującego do lampy.

Co to jest gniazdo?

Jest to ta część żarówki, w której zainstalowana jest żarówka i obudowa oświetleniowa. To gniazdo następnie pasuje do podstawy i przenosi prąd elektryczny z sieci do żarówki. Każda oprawa jest wyposażpna w specjalne gniazdo, do którego jest trzeba dobrać odpowiednią żarówkę a dokładniej żarówkę z odpowiednim gniazdem/gwintem. 

LED technologia jako skuteczny zamiennik

Obecnie najnowocześniejsza i wydajna technologia LED jest znacznie bardziej opłacalna, ma długą żywotność i zastępuje wszystkie istniejące źródła światła, co oznacza, że wszystkie konwencjonalne żarówki z wszelkiego rodzaju gniazdami znajdziesz również w LED wykonaniu. Możesz sobie nawet wybrać kształt i rozmiar żarówki.

Zasilanie/moc źródła światła

Źródła zasilane napięciem 230 V AC - z sieci
Obecnie żarówki LED 230V są najczęściej stosowanymi zamiennikami klasycznych żarówek i reflektorów punktowych 230 V. Te żarówki można łatwo wymienić bez konieczności kupowania jakichkolwiek innych komponentów.
 
Źródła zasilane 12 V - większość tych żarówek i opraw oświetleniowych wymaga zasilanie, które przetwarza napięcie z 230 V AC na 12 V (niektóre LED diody posiadają już zintegrowane źródło).
Pamiętaj, że do różnych typów żarówek potrzebujesz odpowiedni zasilacz/transformator.
 

Rodzaje gniazd

Gniazda śrubowe (gniazda z gwintem)
 

Najczęściej wykorzystuje się gniazda z gwintem i dzielimy je odpowiednio według wielkości. Każdy rozmiar jest używany w innym typie źródła światła a każdy z nich znajdzie inne zastosowanie. Liczba wskazuje średnicę gniazda żarówki w milimetrach.

Klasyczny duży gwint E27 jest najbardziej znany i rozpowszechniony. Jest również znany pod nazwą "Gwint Edisona" - od tego pochodzi literka E, numer 27 oznacza średnicę w milimetrach.
To gniazdo posiadają żarówki LED, halogenowe, energooszczędne, klasyczne wolframowe i lampy wyładowcze. Lampy z tym gniazdem nadaję się do głównego oświetlenia pomieszczeń, garażów, korytarzy, piwnic, ale także do użytku na zewnątrz. Z tym gwintem znajdziesz również nietypowe dekoracyjne żarówki. Większość żarówek z gniazdem E27 jest zaprojektowana na 230V, ale znajdziemy również niskonapięciowe 24V. 
 
Drugim najczęściej stosowanym jest klasyczny mały gwint o średnicy 14 mm. Potocznie czasami nazywany "mały Gwint Edisona".
Żarówki E14 mają mniejszą moc (25 W lub 40 W) i są zwykle przeznaczone do oświetlenia dekoracyjnego, lamp designowych, żyrandoli okapów kuchennych itd. Kształt żarówki to świeca lub kropla. Specjalne zastosowanie żarówek z gniazdem E14 to kierunkowe, tzw. żarówki reflektorowe. Te żarówki są produkowane z technologią LED lub klasyczną technologią. Gniazdo E14 często posiadają kompaktowe świetlówki energooszczędne, które zastępują klasyczne żarówki
 
Rzadziej używane gniazda z gwintem, które mają zastosowanie przemysłowe lub profesjonalne:
 
E40 - "Goliat"
To największy gwint ze średnicą gwintu 40 mm.
To gniazdo jest przeznaczone do bardzo wydajnych źródeł. W przeszłości były używane źródła o mocy aż do 2000 W, obecnie głównie do lamp wyładowczych 400 W. Ze względu na swoje właściwości są najczęściej stosowane w specjalnych żarówkach przeznaczonych gównie do oświetlenia przemysłowego i zewnętrznego
 
E10 - "Krasnal"
Podstawa do zastosowań niskonapięciowych. Możemy go znaleźć w latarniach ręcznych lub łańcuchach świątecznych.
 
 
Gniazda bagnetowe
 

Mają kształt gładkiego cylindra z dwoma przeciwległymi występami. Pasują do wycięcia w kształcie "L" w gnieździe. Na dole gniazda znajduje się kontakt sprężynowy. Źródło wkłada się naciskając na sprężynę i obracając nią. Dzięki zastosowaniu sprężyn połączenie jest odporne na wstrząsy.

Wykonane w technologii LED, można również znaleźć w żarówkach energooszczędnych lub lampach halogenowych. Pracuje z napięciem 230 V.
 
W naszej ofercie znajdziesz LED żarówki odpowiednie do dekoracji na zewnątrz. 
 
Literka G pochodzi od angielskiego słowa globular, literka U oznacza kształt żarówki a numer 10 rozstaw bolców w mm. 
GU10 to gniazdo z dwoma symetrycznymi występami o średnicy 5 mm i rozstawem 10 mm. Pierwotnie dla źródeł halogenowychz promieniowaniem kierunkowym. Obecnie zastępowany LED żarówkami GU10, które oferują trzy wersje kolorystyczne światła i czterech grupach wydajnościowych.
Gniazdo jest bardzo rozpowszechnione, działa przy napięciu 230 V i jest typowe dla reflektorów punktowych opraw wpuszczanych. Niektóre typy LED żarówek z tym właśnie gniazdem są ściemnialne. 
 
 
Gniazda wtykowe
 

Często stosowane w świetlówkach i kompaktowych świetlówkach. Te świetlówki są czasami oznaczane jako jednotrzonkowe. Z plastikowego korpusu gniazda wychodzą dwa lub cztery kołki. Świetlówki z dwoma kołkami mają zintegrowany rozrusznik i do działania wymagają zintegrowanego dławika. Świetlówki z czteroma kołrami z gniazda wymagają zewnętrzny statecznik. Może być konwencjonalny, zbudowany z rozrusznika i dławika lub elektroniczny. Kształty gniazd i podstaw są standaryzowane. Gniazda są używane również w niektórych żarówkach halogenowych

To gniazdo jest najczęściej używane przy świetlówkach T8. Chodzi o starszy typ świetlówek, które były używane dziesiątki lat. Ich typowym znakiem jest średnica 26 mm i dobre podanie kolorów, które porusza się w wartościach 80 - 90 Ra, u top modelów nawet ponad 90 Ra. Świetlówki z gniazdem G13 zapalają się za pomocą elektromagnetycznego statecznika. 
Produkują się już nawet LED świetlówki T8, które są podłączane bezpośrednio na AC230 V i w przeciwieństwie do klasycznych świetlówek nie potrzebują startera ani dławika. Statecznik elektryczny jest wbudowany bezpośrednio w świetlówce. Nadają się do oświetlenia mieszkań, garażów, warsztatów, objektów przemysłówych i przestrzeni publicznych.
 
G5
Gniazdo z napięciem roboczym 230 V AC jest stosowane dla nowoczesnych świetlówek typu T5, która powoli zastępuje starszy typ T8. Plusem świetlówek T5 to mniejsze wymiary, średnica wynosi tylko 16 mm. Świetlówki nadają się do oświetlenia pomieszczeń publicznych, supermarketów lub biur. Często są używane również w akwarystyce. Istnieją również LED świetlówki, które nie potrzebują statecznik. 
 
Czteropinowe energooszczędne świetlówki/żarówki. 
 
Z tym gniazdem znajdziesz również świetlówki w LED wersji. 
 
 
Inne rodzaje często używanych gniazd (wtykowe) 
 
Gniazdo z dwoma pinami (dłuższe igły) z rozstępem 4 mm, które się tylko wsuwa. Zastosowane w żarówkach halogenowych i LED żarówkach z napięciem 12 V do oświetlenia skrzyniek w łazience, biblioteczek, luster, blatów kuchennych, niskich sufitów lub barów. 
 
Pracuje z napięciem 230 V i jest tworzona dwoma płaskimi pinami z odstępem 9 mm. Żarówkę wystarczy wsunąć. Zaprojektowane do halogenowego oświetlenia, obecnie używany również dla LED żarówek G9. Często stosowana w nowoczesnych oświetleniach. Znajdziemy je w plafonach i kinkietach, małych oświetleniach punktowych i lampach stołowych
 
Gniazda oznaczone MR16 lub GU5,3 posiadają dwa piny, które przypominają kolce z odstępem 5,3 mm bez zakończenia, żarówkę wystarczy wsunąć. MR to skrót angielskiego "multifaceted reflector". Zaprojektowany do napięcia 12 V, lub klasycznego napięcia sieciowego. Znajdziemy ich przy oświetleniu punktowym (wbudowane, kinkiety, plafony). Żarówki z gniazdem MR16 nadają się do pomieszczeń z wysoką wilgotnością, stosujemy ich w łazienkach, kabinach prysznicowych, basenach, kuchni itd. LED żarówki jak również żarówki halogenowe posiadają wymienione gniazdo. 
 
Specjalne gniazda do płaskich okrągłych żarówek lub reflektorowych (kierunkowych) żarówek. Nadaje się do użycia na zewnątrz i wewnątrz.
 
Sumując, to są najczęściej spotykane typy gniazd i ich zastosowanie przy LED żarówkach:
 
LED żarówki
E27
E14
G4
G9
 
LED oświetlenie punktowe
GU10
MR16/GU5,3
 
LED świetlówki
G13(T8)
G5(T5) 
 
Jeżeli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z pomocą techniczną tutaj
 

Podstawowe typy gniazd

 Patice

Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Powiązane produkty

Kolejne pytania z kategorii

Jak wybrać odpowiedni kolor kolor źródła światła? Źródła światła
Czym jest strumień i natężenie światła? Źródła światła
Jak silną żarówkę potrzebujesz? Źródła światła
Jak wykorzystać kolor światła w praktyce? Mogło Państwa zainteresować

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i