ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Jak wybrać odpowiedni kolor kolor źródła światła? | Liderlamp.pl
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

Jak wybrać odpowiedni kolor kolor źródła światła?

Źródła światła
Odpowiedział:
MarcinMarcin

Odpowiedź:

Kiedy wybieramy oświetlenie, nie kierujemy się tylko stroną ekonomiczną, aby zaoszczędzić jak najwięcej, ale ważne jest również, aby czuć się komfortowo. Należy pomyśleć o kolorze światła emitowanego przez źródło światła. Dla jasności podzielimy kolory światła na trzy rodzaje: ciepła biała, zimna biała i dzienny biały kolor.

Ciepły biały – do relaksu

 
Dla większości ludzi najbardziej przyjemny i najczęściej używany kolor to ciepły biały kolor. Ten ma lekko żółty odcień i jest emitowany poprze klasyczne żarówki i żarówki halogenowe i droższe świetlówki i LED żarówki. W przypadku LED żarówek jest w ostatnim czasie używane światło, które jest trochę bielsze niż żółta w przypadku klasycznych żarówek. Próbują się tak przybliżyć do normalnego świetła dziennego a zbyt żółty kolor nie jest dobry dla oczu.
Ciepły biały kolor jest zalecany w oprawach, które będziemy mieć w pomieszczeniach, w których chcemy się relaksować i czuć się przyjemnie - najczęściej w sypialni, pokoju gościnnym lub pokoju dziecięcym.

 
Dzienny biały – do pracy

W domach są często wyużywane również źródła światła z dziennym białym kolorem (czasami określana jako neutralna biała). Źródła z białym kolorem mają biały kolor i najbardziej nadają się do pomieszczeń w których wykonujemy jakąś działalność i potrzebujemy „dobrze widzieć bez żółtawego odcienia“. W szczególności zalecane są do kuchni, łazienki, na korytarz lub do pokoja dziecięcego i biura

Zimny biały – do działalności

Trzecim typem są źródła z zimnym białym kolorem. Ich światło jest bardzo jasne, gwałtowne a czasami ma niebieskawy odcień. Kolor ten sprzyja koncentracji i mniej męczy oczy (idealny do pracy z komputerem). Najczęściej się z nim spotkasz w biurach, przestrzeniach komercyjnych i halach przemysłowych. Zastosowanie znajdą również w ciemnych pomieszczeniach, np. piwnicach.
 

Ważna jest ilość kelwinów

 
Pytasz, skąd wiadomo, do której grupy kolorów konkretne źródło światła należy? Konieczne jest wiedzieć, ile ma kelwinów lub jaka jest jego temperatura barwowa. Ilość kelwinów musi być podana na pudełku każdego źródła światła. I obowiązuje prosta zasada – im więcej kelwinów, tym bardziej jest kolor biały aż do koloru niebieskiego.
 
Interesujące jest również badanie holenderskiego fizyka Andriesa Kruithofa. Zwrócił uwagę na związek pomiędzy kolorystyką źródła światła i intensywnością światła. Według niego ludzie w słabym świetle preferują ciepłe barwy, podczas gdy wraz ze wzrostem natężenia światła preferują źródła o większej liczbie kelwinów. Przy intensywności 20 lx była najlepiej postrzegana temperatura barwowa 2000 K a przy 300 lx światło miało ponad 4000 K.
 

Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Powiązane produkty

Kolejne pytania z kategorii

Jak wykorzystać kolor światła w praktyce? Mogło Państwa zainteresować
Czym jest strumień i natężenie światła? Źródła światła
Jakie są gniazda źródeł światła? Źródła światła
Jakie wybrać oświetlenie garażu? Garaż i piwnica
Jaki reflektor LED wybrać? Na zewnątrz
Jakie wybrać oświetlenie do pergoli? Na zewnątrz
Jak silną żarówkę potrzebujesz? Źródła światła
Jakie oprawy świetlówkowe wybrać? Garaż i piwnica
Dlaczego wybrać oświetlenie z czujnikiem? Garaż i piwnica
W jaki sposób prawidłowo oświetlić piwnicę? Garaż i piwnica

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i