ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Czym jest strumień i natężenie światła? | Liderlamp.pl
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

Czym jest strumień i natężenie światła?

Źródła światła
Odpowiedział:
MarcinMarcin

Odpowiedź:

Ważną cechą przy wyborze źródła światła jest jego strumień świetlny, który jest określony na pudełku i wyraża całkowitą ilość światła wytwarzanego przez źródło światła, we wszystkich kierunkach, w ciągu jednej sekundy.

Przy wyborze żarówek należy również śledzić natężenie światła. Jest ono najczęściej określane w lumenach (lm). Informacja ta zwykle podawana jest na opakowaniach żarówek. Wielkość tej jednostki informuje nas bezpośrednio, z jakim natężeniem będzie świecić konkretne źródło światła. Wolframowe żarówki miały natężenie światła w przybliżeniu 13,5 lm/W. LED żarówki mają najczęściej natężenie światła najczęściej 30-110 lm/W. 

Odczyt mocy żarówki LED nie jest jednak proporcjonalny do jej natężenia światła, więc nie można jej kontrolować przy wyborze mocy żarówki LED, tak jak w przypadkujej zwykłego odpowiednika. Zużycie energii przez żarówki LED zależy zarówno od liczby diod i ich luminacji, ale także od temperatury kolorów.

Strumień świetlny

Strumień świetlny jest ważną zmienną, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia. Oznacza energię świetlną, która jest źródłem promieniowania na 1 sekundę, a więc  formą mocy. 
 
Klasyczna żarówka
Halogenowa żarówka
Energooszczędna żarówka 
żarówka LED
Strumień świetlny             
 25 W
25 W 
5 W 
3 W 
210 - 204 lm 
 40 W
40 W 
9 W 
5 W 
400 - 450 lm
 60 W
60 W
13 W 
9 W 
700 - 740 lm 
 100 W
100 W 
22 W 
15 W 
1300 - 1500 lm 
 
Nie jest niczym dziwnym , że czasem światło żarówki słabnie. Dzieje się tak niezależnie od zastosowanej technologii. W przypadku kompaktowych żarówek, strumień świetlny spada do zaledwie 30 % początkowej wartości ich żywotności. W przypadku żarówek LED, strumień świetlny spada do 70 % pierwotnej wartości, pod koniec okresu użytkowania.
Żarówka LED nie powinna się przegrzewać. Temperatura wyższa niż 70°C obniża jej żywotność. Zbyt wysoka temperatura może być spowodowana złą konstrukcją żarówki, ale także jej niewłaściwym zamontowaniem – na przykład łączeniem żarówki LED z innymi rodzajami żarówek.
Warto także sprawdzić, czy podany strumień świetlny włącza się natychmiastczy stopniowo. W przypadku żarówek LED pełna moc jest dostępna natychmiastowo. Z drugiej strony, żarówki energooszczędne rozgrzewają się do kilku minut. Nie powinno się zatem montować ich tam, gdzie często włącza się i wyłącza światło, co dodatkowo ma negatywny wpływ na ich żywotność.
 

Natężenie światła

Natężenie jest częścią strumienia świetlnego, padającego na obszar o pewnej zawartości i zależy od strumienia światła źródła światła, kąta promieniowania i odległości mierzonego obszaru od źródła.
Jest to bardzo ważna jednostka i można ją łatwo zmierzyć za pomocą fotometru. Wartość natężenia oświetlenia dla poszczególnych pomieszczeń podano w tabelce.
 
 Rodzaj pomieszczenia, zadania lub czynności
Oświetlenie (lx)
 Klatka schodowa
30
 Korytarz
70 
 Łazienka, WC
150 
 Kuchnia, salon i jadalnia
250 - 350 
 Oświetlenie do czytania, pisania, małe prace
500
 
Jednostką oświetlenia jest lux (lx), co jest oświetlenie spowodowane strumieniem świetlnym 1lm rzucanym na powierzchnie 1 m². Intensywność oświetlenia jest natomiast także zależna od odległości źródła światła od oświetlonej powierzchni (im większa jest odległość, tym więcej lumenów jest koniecznych) i od kąta/kierunku dopadających promieni (im bardziej pochylnie dopadają, tym oświetlenie jest słabsze). Wynika z tego, że przy zakupie oświetlenia konieczne jest określenie liczby lumenów (lm), podanych na opakowaniu, ponieważ jest to jednostka strumienia świetlnego, która daje całkowitą ilość światła wytwarzanego przez źródło światła, we wszystkich kierunkach, w ciągu jednej sekundy.   

Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Powiązane produkty

Kolejne pytania z kategorii

Jak wykorzystać kolor światła w praktyce? Mogło Państwa zainteresować
Jak wybrać odpowiedni kolor kolor źródła światła? Źródła światła
Jakie są gniazda źródeł światła? Źródła światła
Jakie wybrać oświetlenie garażu? Garaż i piwnica
Jaki reflektor LED wybrać? Na zewnątrz
Jakie wybrać oświetlenie do pergoli? Na zewnątrz
Jak silną żarówkę potrzebujesz? Źródła światła
Jakie oprawy świetlówkowe wybrać? Garaż i piwnica
Dlaczego wybrać oświetlenie z czujnikiem? Garaż i piwnica
W jaki sposób prawidłowo oświetlić piwnicę? Garaż i piwnica

Copyright © 1994 – 2023 Donoci s.r.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i