ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Jakie są strefy bezpieczeństwa w łazience? | Liderlamp.pl
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

Jakie są strefy bezpieczeństwa w łazience?

Oświetlenie łazienkowe
Odpowiedział:
MarcinMarcin

Odpowiedź:

Tam, gdzie łączy się wilgotność i prąd, należy zachować szczególną ostrożność. Ze względu bezpieczeństwa istnieją specjalnie przedpisy, które eliminują ryzyko i zapobiegają wypadkom.

W łazience jest podwyższona wilgotność, więc wybierając oprawę oświetleniową do łazienki, nie kupujemy tylko oczami, ale oglądamy wybrany materiał. Metalowe oprawy czasem ulegają korozji, dlatego unikamy tanich elementów i pytamy sprzedawców o wysokiej jakości stopy, nowoczesne szklanne lub plastikowe oprawy.

 

W zależności od stopnia zagrożenia obszary niebezpieczne w łazience są podzielone na strefy:

 

Strefa 0 

Obejmuje wnętrze wanny lub brodzika – przykładem jest oświetlenie podwodne. Dozwolone jest stosowanie urządzeń o niskim napięciu ochronnym, maksymalnie 12 woltów, które są dozwolone do zainstalowania w wewnętrznej części wanny. Muszą być zaklasyfikowane przynajmniej do kategorii ochrony IP X7.

 

Strefa 1 

Obejmuje ściany i sufit nad wanną i prysznicem na wysokość co najmniej 225 cm od podłogi. Oświetlenie musi mieć co najmniej stopień ochrony IPX5 (ochrana przed tryskającą wodą). Dozwolone jest zainstalowanie niektórych urządzeń elektrycznych (podgrzewacze wody, jacuzzi, lampy i inne).

 

Strefa 2

Obejmuje sufit i ściany wokół strefy 1 aż do wysokości 3m od podłogi i 60cm w osi poziomej.

Oświetlenie musi mieć stopień ochrony co najmniej IPX4, włącznie opraw umieszczonych nad umywadłem. Dozwolone są tutaj oświetlenia, wentylatory, ogrzewacze wody, pompy prysznicowe i sprzęt do jacuzzi.

 

Strefa 3 

W tej strefie można zainstalować gniazdka do 230 V z automatycznym odłączeniem od zasilania, z zastosowaniem wyłącznika różnicowoprądowego o znamionowym prądzie wyłączającym nieprzekraczającym 30 mA. Można tutaj zainstalować zwykłe oprawy o stopniu ochrony  IP20.

 

 

Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Powiązane produkty

Kolejne pytania z kategorii

Jaką lampę wybrać do salonu i sypialni? Salon i sypialnia
Jaką LED taśmę wybrać do kuchni? Oświetlenie kuchenne

Copyright © 1994 – 2022 Donoci sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i