W łazience jest podwyższona wilgotność, więc wybierając oprawę oświetleniową do łazienki, nie kupujemy tylko oczami, ale oglądamy wybrany materiał. Metalowe oprawy czasem ulegają korozji, dlatego unikamy tanich elementów i pytamy sprzedawców o wysokiej jakości stopy, nowoczesne szklanne lub plastikowe oprawy.
W zależności od stopnia zagrożenia obszary niebezpieczne w łazience są podzielone na strefy:
Strefa 0
Obejmuje wnętrze wanny lub brodzika – przykładem jest oświetlenie podwodne. Dozwolone jest stosowanie urządzeń o niskim napięciu ochronnym, maksymalnie 12 woltów, które są dozwolone do zainstalowania w wewnętrznej części wanny. Muszą być zaklasyfikowane przynajmniej do kategorii ochrony IP X7.
Strefa 1
Obejmuje ściany i sufit nad wanną i kabiną prysznicową do wysokości mocowania główki prysznicowej lub co najmniej 225 cm od podłogi. Lampa musi spełniać stopień ochrony co najmniej IPX4, a urządzenia elektryczne narażone na działanie strumienia wody – IPX5 (ochrona przed tryskającą wodą). Dozwolone jest tutaj instalowanie niektórych urządzeń elektrycznych (podgrzewacze wody, wanny z hydromasażem, oświetlenie i inne).
Strefa 2
Obejmuje sufit i ściany wokół strefy 1 aż do wysokości 3m od podłogi i 60cm w osi poziomej.
Oświetlenie musi mieć stopień ochrony co najmniej IPX4, włącznie opraw umieszczonych nad umywadłem. Dozwolone są tutaj oświetlenia, wentylatory, ogrzewacze wody, pompy prysznicowe i sprzęt do jacuzzi.
Pozostała powierzchnia
W pozostałej części pomieszczenia istnieje możliwość zainstalowania gniazdek zasilających 230 V z zabezpieczeniem poprzez samoczynne odłączenie od źródła, za pomocą wyłącznika nadprądowego o prądzie znamionowym nie większym niż 30 mA. Możemy zamontować klasyczne oprawy o stopniu ochrony IP20.