ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Jak wybrać oświetlenie łazienki | Liderlamp.pl
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

Jak wybrać oświetlenie łazienki

Oświetlenie łazienkowe
Odpowiedział:
MarcinMarcin

Odpowiedź:

Wybierając oświetlenie łazienki zwróć uwagę na jego bezpieczeństwo, tj. wartość ochrony IP.

Szukasz ładne oświetlenie łazienki? Oczywiście wygląd jest ważny, ale podczas zakupu wyposażenia łazienki nie zapomnij o bezpieczeństwu i praktyczności.

Określ wartość ochrony IP

Dlaczego zwracanie uwagi podczas zakupu oświetlenia łazienki, jest oczywiste. Jak dobrze wiadomo, woda jest bardzo dobrym przewodnikiem prądu, dlatego należy przed nią chronić wszystkie urządzenia, w tym oświetlenie. Z tego powodu instalacja elektryczna w łazienkach podlega surowym przepisom i normom. Aby wybrać odpowiednie oświetlenie łazienkowe, musisz najpierw zastanowić się, do której części łazienki i za jakim celem go kupujesz. Łazienka jest podzielona na tzw. strefy bezpieczeństwa.

Strefy bezpieczeństwa

 • Strefa 0 – Wnętrze wanny lub prysznica. W tym obszarze nie może znajdować się żadny przełącznik ani gniazdko.
 • Strefa 1 – Odległość od krawędzi wanny lub prysznica do wysokości 2,25 m (pomiar od podłogi). W tym obszarze mogą znajdować się tylko urządzenia z niskim napięciem, źródło bezpiecznego napięcia musi znajdować się poza obszarami 0, 1 i 2.
 • Strefa 2 – Jest w odległości 0,6 m od wanny lub prysznica i 2,25 m nad podłogą. Tutaj mogą znajdować się zasilacze golarek, przełączniki i gniazdka na bezpieczne małe napięcie, ich źródło musi być poza obszarami 0, 1 i2.
 • Strefa 3 – Obszar poza strefami 0, 1, 2. Tutaj mogą znajdować się różne rodzaje oświetlenia łazienkowego. Zawsze jednak sprawdzaj poziom ochrony IP przy zakupie.
koupelna

Stopnie ochrony IP

Wartość ochrony IP jest podana na opakowaniu każdego oświetlenia, wybierając oświetlenie łazienkowe interesuje cię druga cyfra, która wskazuje stopień ochrony przed wnikaniem wody. Prosta zasada jest taka, że im wyższa liczba, tym wyższa ochrona
 • IP x0 – Bez ochrony
 • IP x1 – Ochrona przed pionowo opadającymi kroplami wody
 • IP x2 – Ochrana przed bezpośrednim padaniem wody do 15° od pionu
 • IP x3 – Ochrana przed bezpośrednim padaniem wody do 60° od pionu
 • IP x4 – Ochrona przed pryskaniem wody ze wszystkich kierunków
 • IP x5 – Ochrana przed prądem wody z niksim ciśnieniem ze wszystkich kierunków
 • IP x6 – Ochrona przed czasowym zalaniem
 • IP x7 – Ochrana przed czasowym zanurzeniem w wodzie (15 cm do 1 m głębokości)
 • IP x8 – Ochrana przed zanurzeniem w wodzie, urządzenie jest w stanie być ciągle zanurzone w wodzie
 • IP x9 – Ochrana przed tryskaniem gorącej wody pod wysokim ćiśnieniem.  

Kolor kafelków wpływa na intensywność oświetlenia

Kiedy wiesz, jak duży stopień ochrony potrzebujesz, możesz skupić się na wyglądzie oświetlenia łazienki. Niezależnie od tego, czy twoja łazienka jest mała, czy duża, na pewno potrzebujesz lampę sufitową, która zapewni rozproszone światło. Wybrać możesz natynkowe oświetlenie sufitowe lub zestaw oświetleń punktowych. Coraz popularniejsze są oprawy wpuszczane, które są zapuszczane bezpośrednio do sufitu. Należy pamiętać, że kolor kafelków również wpływa na intensywność światła. W przypadku ciemnych kafelków światło będzie mniej odbijane, niż w przypadku jasnych kafelków, więc potrzebne jest mocniejsze źródło światła, lub więcej źródeł światła. Aby dobrze widzieć, kolor żarówki powinien być zimny biały (więcej informacji znajdziesz w artykule Jak wybrać odpowiedni kolor źródła światła). Ponieważ ludzie często w łazience upiększają swój wygląd, źródło światła musi dobrze wyświetlać spektrum kolorów, co oznacza, że wartość Ra musi wynosić co najmniej 80. Oprócz oświetlenia sufitowego będzie ci w łazience również potrzebne oświetlenie lustra.  Możemy polecić ci długie świetlówki lub lampy. 
 
 
koupelna


Coraz więcej mieszkań ma połączoną łazienkę z toaletą. Pomieszczenie jest większe, więc dobrze jest zainstalować w łazience nie tylko oświetlenie sufitowe, oświetlenie lustra, ale również kinkiet. Można go zamontować pionowo lub poziomo, dzięki czemu jest bardzo elastyczny. Jeżeli szukasz osobnego oświetlenia do toalety, wystarczy oświetlenie sufitowe lub lampa ścienna.

Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Powiązane produkty

Kolejne pytania z kategorii

Jaką lampę wybrać do salonu i sypialni? Salon i sypialnia
Jaką LED taśmę wybrać do kuchni? Oświetlenie kuchenne

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i