Potrzebujesz obliczyć, ile światła jest Ci potrzebne?
Zapamiętaj sobie prosty wzór. Powierzchnia pokoi x 10-15 WOświetlenie salonu
Salon to centrum życia domowego. Przy wyborze odpowiedniego oświetlenia musimy uwzględnić poszczególne zadania oświetlenia. Do salonu o rozmiarach 4x 5 metrów (20 m2) jest potrzebne, aby suma mocy źródeł światła w pomieszczeniu wynosiła 400 W. Idealna jest żarówka energooszczędna, która zaoszczędzi do 80% energii. Musisz uwzględnić kolor ścian i mebli. Im ciemniejszy kolor mebli, tym więcej światła pochłoną
Podstawowe oświetlenie stworzysz poprzez całkowite oświetlenie, np. za pomocą lamp sufitowych. Klasyczny żyrandol jest często zastępowany żyrandolem na lince lub oświetleniem szynowym. W salonie powinno być oświetlenie przyciemnione, które docenisz podczas oglądania telewizji. Nie chcesz sobie popsuć wzroku. Podczas czytania docenisz lampy podłogowe. Idealna jest lampa ze ściemniaczem, kiedy sam decydujesz, jak intensywne oświetlenie będzie. Lampy podłogowe i stołowe z obrotowymi reflektorami, oświetlenia z ruchomym karkiem stworzą fleksybilne oświetlenie. Poszczególne oświetlenia powinny mieć osobne wyłączniki. Czy chcesz mieć jeszcze przytulniejszy salon? Wybierz sobie oświetlenie z trybem ściemniania.
Oświetlenie kuchni
W kuchni świeci się często i długo, dlatego zalecamy zastosowanie energooszczędnych LED diod, które nie tylko oszczędzają energię, ale mogą również mienić kolor światła. Do kuchni z blatem kuchennym jest zalecana intensywność światła około 35 W/m2. Upewnij się, aby kucharz pracujący w kuchni nie bronił swoim ciałem padaniu światła żyrandola kuchennego. Oprócz centralnego oświetlenia sufitowego montujemy również oświetlenie pod szafki, które doskonale oświetlą blat kuchenny. Tutaj znajdą zastosowanie świetlówki. Nad stołem kuchennym zalecamy zamontować lampę wiszącą, z możliwością ustawienia wysokości, która odpowiada kształtu i rozmiarom stołu. Prawidłowe zawieszenie jest około 60 cm nad blatem stołu i tuż nad wysokością oczu osoby siedzącej.
Oświetlenie sypialni
Nie powinniśmy zapomnieć o sypialni. W dziszejszych czasach sypialnie nie są przeznaczone tylko do spania, temu jest konieczne dostosowanie oświetlenia. Jeżeli w sypialni tylko śpisz, wystarczy Ci jedno oświetlenie centralne i dwie lampki na stoliku nocnym. Wymagana ilość światła na 1m2 to 15–20 W. Jeśli w sypialni znajduje się szafa, zainstaluj reflektory w odległości 50 cm szafy tak, aby świeciły do środka szafy. Wszyscy na pewno docenią możliwość wyłączenia światła bezpośrednio z łóżka. To umożliwi ci oświetlenie ze zdalnym sterowaniem. Rozproszone, miękkie światło jest bardzo przyjemne.
Oświetlenie łazienki i oświetlenie toalety
Oświetlenie pokoju dziecięcego
Oświetlenie korytarza i hallu