ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Jak obliczyć prawidłowe oświetlenie pokoju? | Liderlamp.pl
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

Jak obliczyć prawidłowe oświetlenie pokoju?

Mogło Państwa zainteresować
Odpowiedział:
MarcinMarcin

Odpowiedź:

Każdy pokój w mieszkaniu jest przeznaczony do innych celów, co powinno brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniego oświetlenia.

Potrzebujesz obliczyć, ile światła jest Ci potrzebne?

Zapamiętaj sobie prosty wzór. Powierzchnia pokoi x 10-15 W

Oświetlenie salonu

Salon to centrum życia domowego. Przy wyborze odpowiedniego oświetlenia musimy uwzględnić poszczególne zadania oświetlenia. Do salonu o rozmiarach 4x 5 metrów (20 m2) jest potrzebne, aby suma mocy źródeł światła w pomieszczeniu wynosiła 400 W. Idealna jest żarówka energooszczędna, która zaoszczędzi do 80% energii. Musisz uwzględnić kolor ścian i mebli. Im ciemniejszy kolor mebli, tym więcej światła pochłoną 

Podstawowe oświetlenie stworzysz poprzez całkowite oświetlenie, np. za pomocą lamp sufitowych. Klasyczny żyrandol jest często zastępowany żyrandolem na lince lub oświetleniem szynowym. W salonie powinno być oświetlenie przyciemnione, które docenisz podczas oglądania telewizji. Nie chcesz sobie popsuć wzroku. Podczas czytania docenisz lampy podłogowe. Idealna jest lampa ze ściemniaczem, kiedy sam decydujesz, jak intensywne oświetlenie będzie. Lampy podłogowe i stołowe z obrotowymi reflektorami, oświetlenia z ruchomym karkiem stworzą fleksybilne oświetlenie. Poszczególne oświetlenia powinny mieć osobne wyłączniki.  Czy chcesz mieć jeszcze przytulniejszy salon? Wybierz sobie oświetlenie z trybem ściemniania

Oświetlenie kuchni

W kuchni świeci się często i długo, dlatego zalecamy zastosowanie energooszczędnych LED diod, które nie tylko oszczędzają energię, ale mogą również mienić kolor światła. Do kuchni z blatem kuchennym jest zalecana intensywność światła około 35 W/m2. Upewnij się, aby kucharz pracujący w kuchni nie bronił swoim ciałem padaniu światła żyrandola kuchennego. Oprócz centralnego oświetlenia sufitowego montujemy również oświetlenie pod szafki, które doskonale oświetlą blat kuchenny.  Tutaj znajdą zastosowanie świetlówki. Nad stołem kuchennym zalecamy zamontować lampę wiszącą, z możliwością ustawienia wysokości, która odpowiada kształtu i rozmiarom stołu. Prawidłowe zawieszenie jest około 60 cm nad blatem stołu i tuż nad wysokością oczu osoby siedzącej. 


Oświetlenie sypialni

Nie powinniśmy zapomnieć o sypialni. W dziszejszych czasach sypialnie nie są przeznaczone tylko do spania, temu jest konieczne dostosowanie oświetlenia. Jeżeli w sypialni tylko śpisz, wystarczy Ci jedno oświetlenie centralne i dwie lampki na stoliku nocnym. Wymagana ilość światła na 1m2 to 15–20 W. Jeśli w sypialni znajduje się szafa, zainstaluj reflektory w odległości 50 cm szafy tak, aby świeciły do środka szafy. Wszyscy na pewno docenią możliwość wyłączenia światła bezpośrednio z łóżka. To umożliwi ci oświetlenie ze zdalnym sterowaniem. Rozproszone, miękkie światło jest bardzo przyjemne.

Oświetlenie łazienki i oświetlenie toalety

Istnieją rygorystyczne przepisy dotyczące oświetlenia w łazience, ponieważ prąd i woda łatwo tworzą śmiertonośną mieszankę. Norma określa, że oświetlenie musi być umieszczone minimalnie 60 cm od wanny lub kabiny prysznicowej i musi posiadać stopień ochrony co najmniej IP 44. Bardziej oddalonym światłom wystarczy IP 23. Niezbędne oświetlenie w łazience zapewniają lampy sufitowe lub kinkiety. Dodatkowe oświetlenie instalujemy po obu stronach lustra. Oświetlenie zapewnia dobry obraz bez cieni. Intensywność oświetlenia powinna wynosić min. 300 lx.

Oświetlenie pokoju dziecięcego

Oświetlić pokój dziecięcy nie jest tak łatwe, jak się wydaje. Jest to pomieszczenie, w którym dziecko się bawi, śpi i uczy się. Każda z tych czynności wymaga własne światło. Lampy w pokoju dziecięcym są zależne od sposobu użytkowania pokoju i wieku dziecka. Ważne jest całkowite oświetlenie. Idealne są lampy kablowe. Obok łóżka lub na biurku postaw lampkę. Praworęcznemu po lewej stronie a leworęcznemu po prawej stronie. Dla entuzjastów komputerowych odpowiednie jest nieodblaskowe i nieoślepiające oświetlenie nad biurkiem. Mniejsze dzieci się boją, dlatego docenią oświetlenie orientacyjne. Lampki orientacyjne świecą słabym światłem i mają bardzo niskie zużycie energii, więc mogą świecić całą noc. 

Oświetlenie korytarza i hallu

Jeśli masz długi korytarz, wybierz kilka małych świateł i ustaw je w regularnych odstępach. Ze względu na krótki pobyt wskazane jest dobranie żarówki halogenowej, która świeci natychmiast.Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Powiązane produkty

Kolejne pytania z kategorii

Jaką lampę wybrać do salonu i sypialni? Salon i sypialnia
Jaką LED taśmę wybrać do kuchni? Oświetlenie kuchenne

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i