Dlaczego oświetlenie LED?
8 głównych zalet oświetlenia LED
Istnieją 2 główne zalety zakupu oświetlenia LED. Pierwszą z nich jest niskie zużycie energii, które w porównaniu do klasycznej żarówki pozwala zaoszczędzić nawet 90%. Nawet żarówki halogenowe nie mogą równać się z tymi z technologią LED, ponieważ są trzy razy droższe. Oprócz oszczędzania energii oświetlenie LED zapewnia również dłuższą żywotność, przewyższając inne typy o 25 000 godzin świecenia. Co więcej: żywotność źródła LED nie ulega skróceniu z powodu częstego włączania i wyłączania. Ostatecznie niskie zużycie i dłuższa żywotność oświetlenia LED sprawiają, że jest ono opłacalne finansowo, ponieważ obie zalety rekompensują jego wyższy koszt w czasie. Lista korzyści na tym się nie kończy. Inne ważne zalety to:
- Niska temperatura, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzania.
- Pełna moc, którą uzyskuje się natychmiast po włączeniu.
- Wysoka trwałość idealna do użytku na zewnątrz.
- Bezpieczna obsługa, minimalizacja ryzyka porażenia prądem.
- Korzyść ekologiczna, która gwarantuje brak szkodliwych substancji i wykorzystanie materiałów nadających się do recyklingu.
Jak wybrać odpowiednie oświetlenie LED
Przede wszystkim musisz pomyśleć o swoich potrzebach i wymaganej funkcjonalności. Czy chcesz oświetlenia zewnętrznego? W takim razie powinieneś zwrócić uwagę na ważny wskaźnik. Jest to wartość ochrony IP, która pokaże Ci stopień ochrony źródła przed wpływami zewnętrznymi, do których należą głównie warunki atmosferyczne. Im wyższa wartość, tym wyższy stopień ochrony. Ale nie zapominajmy, że w środku też może „padać”. Dlatego lampa o wyższym stopniu ochrony IP sprawdzi się również np. w łazience czy kuchni. Wszędzie tam, gdzie jest woda. Dla wszystkich typów oświetlenia, również żarówek, jasność (natężenie) i barwa światła (chromatyczność) to również bardzo ważne atrybuty, które decydują o atmosferze otoczenia. Na koniec należy wspomnieć o znaczeniu designu i ogólnego ustawienia oświetlenia w domu. A skoro już wiesz, na czym się skupić przy wyborze, możemy śmiało dokonać odważnych wyborów.
Salon i sypialnia
Spędzamy dużo czasu w salonie, więc nie powinniśmy lekceważyć wyboru oświetlenia LED. Podstawa to lampy sufitowe, żyrandole lub reflektory, najlepiej w odcieniach ciepłej bieli, aby nie świeciły zbyt jasno. Naprawdę doskonałe wrażenia ze słuchania lub oglądania telewizji zapewni Ci nasz szeroki wybór pasków LED. Jednak są wieczory, kiedy po prostu mamy ochotę się zrelaksować. Małe lampy zapewnia Ci mrok w kącie pokoju lub będą mile widzianym źródłem światła przy czytaniu ulubionej książki. Oprócz salonu, miękki żółty odcień ciepłej bieli lampy sufitowej jest również odpowiednim wyborem do sypialni. Lampa sufitowa jest tutaj ponownie podstawą oświetlenia pokoju. Podobnie jak w przypadku salonu, możesz uzupełnić sypialnię małą lampą, która będzie towarzyszyć Ci przy czytaniu książki.
Kuchnia
Podobnie jak w salonie, w kuchni podstawą oświetlenia jest lampa sufitowa. Zapewni ona oświetlenie do mniej wymagających czynności. Jeśli masz niższe sufity, możesz zdecydować się na lampy sufitowe, a jeśli masz wyższe sufity, zalecamy zakup żyrandola z regulowaną wysokością. Jednak kuchnia to pomieszczenie, które potrzebuje jeszcze bardziej intensywnego źródła światła. Reflektory lub wpuszczane oświetlenie LED zapewniają oświetlenie półek i wnęk, do oświetlenia blatu kuchennego zalecamy paski LED, które równomiernie oświetlą żądaną przestrzeń. W obu przypadkach odpowiednie są odcienie dziennej bieli.
Łazienka
Bezpieczeństwo i dobra widoczność. To dwa główne parametry, które powinno mieć oświetlenie łazienkowe. Pierwszy z nich zapewnią diody LED o wyższym stopniu ochrony IP, które chronią przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę lub wilgotne powietrze. Podczas brania prysznica i robienia makijażu przed lustrem dzienna biel światła jest więcej niż wystarczająca. Zarówno dla oświetlenia sufitowego, jak i tego podłączonego do lustra łazienkowego.
Pokój dziecięcy i biuro
Połączenie ciepłej bieli i dziennej bieli doskonale sprawdzi się w pokoju dziecięcym i biurze. A to ze względu na ich wielofunkcyjność. Oba pomieszczenia wymagają również połączenia lampy sufitowej z małą lampką stołową. W pokoju dziecięcym nie zapomnijmy o elementach zabawowych lub lampce nocnej.
Korytarze, schody, garaże i piwnice
Sufitowe, ścienne, reflektory LED. Ale także światła czujnikowe. W przypadku oświetlenia LED do korytarzy, schodów, garaży lub piwnic rozważ użycie chłodnego białego klosza, aby poprawić orientację w przestrzeni ze względu na jego intensywność.
Na zewnątrz
Nasz sklep internetowy oferuje wiele rodzajów zewnętrznych lamp LED. Wybierając je, zwróć uwagę na stopień ochrony IP, odnoszący się do odporności oświetlenia na niesprzyjającą pogodę. Niektóre z zewnętrznych lamp ściennych LED możesz umieścić przy drzwiach wejściowych, z czujnikiem lub klasycznym przełącznikiem. Popularnym wyborem do Twojego ogrodu będą różnorodne reflektory LED. I nie zapomnij o zewnętrznej lampie LED w ogrodzie lub przy basenie. Taras lub miejsce do siedzenia na zewnątrz z altaną zostanie idealnie oświetlone dzięki lampom wiszącym LED.
Ostatnia wskazówka: oszczędzanie
Oświetlenie LED pomoże Ci zaoszczędzić jeszcze więcej energii i pieniędzy, jeśli wybierzesz odpowiedni typ. Pierwszym z nich jest oświetlenie z czujnikiem LED. Zapewni ono oszczędności, ponieważ nigdy nie świeci niepotrzebnie. Kolejną zaletą jest Twój komfort. Czujnik włącza światło, gdy wykryje ruch, a następnie wyłącza je, gdy zauważy, że opuściłeś zasięg źródła światła. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na szukanie przełącznika światła. Inne ekonomiczne opcje, które pomogą Ci zaoszczędzić energię i czas, to inteligentne żarówki. Oprócz tego, że pobierają mniej energii podczas ściemniania, ich zaletą jest automatyzacja. Nigdy nie znajdziesz się w sytuacji, w której zapomnisz wyłączyć światła, wychodząc z domu. Ponieważ mogą się one wyłączyć same. Jeśli szukasz najnowszych trendów, możesz przyjrzeć się ultra-wydajnemu oświetleniu. Wykorzystuje ono nowe technologie, aby zmniejszyć ślad węglowy, marnotrawstwo materiałów i zużycie energii. Ultra-wydajne oświetlenie osiąga niemal niewiarygodną żywotność do 50 000 godzin (odpowiednik 50 lat).