ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Jak czytać etykietę energetyczną? | Liderlamp.pl

Darmowa dostawa od 200 zł

60 dni na zwrot

10 lat na polskim rynku

+48 22 307 05 83

Zaloguj się / Rejestracja

0

0,00

Twój koszyk jest pusty.

Kup jeszcze za 200,00, a otrzymasz DARMOWĄ WYSYŁKĘ.

Jak czytać etykietę energetyczną?

Marcin

Czas czytania 3 min
Aktualności i powiadomienia

Zrozumienie etykiety energetycznej jest o wiele łatwiejsze niż się wydaje. W kolejnych akapitach udowodnimy Ci to.

Etykieta energetyczna identyfikuje i klasyfikuje produkty według ich energochłonności. Innymi słowy, pomaga Ci zorientować się, czego możesz się spodziewać po produkcie. Równocześnie motywuje producentów do tworzenia lepszych i wydajniejszych produktów.

Co można przeczytać na etykiecie energetycznej

Obecna forma etykiet energetycznych jest bardzo prosta. Na opakowaniu produktu znajdziemy łącznie 7 klas energetycznych, wyróżnionych kolorem (od najlepszej zielonej do najgorszej czerwonej) oraz literami od A do G. Litera A oznacza najmniej energochłonne źródło, litera G - najbardziej energochłonne. Konkretną klasę produktu można poznać po czarnej strzałce i białej literze po prawej stronie etykiety. Na etykiecie znajduje się również informacja o zużyciu w kilowatach na 1000 godzin, czyli wartość odpowiadająca przeciętnemu rocznemu oświetleniu w gospodarstwie domowym. Etykiety energetyczne zawierają również kod QR, który przeniesie Cię do europejskiej bazy danych produktów (EPREL). Tam znajdziesz szczegółowe informacje o produktach


Uwaga: Na stronie internetowej etykietę energetyczną można zastąpić podstawową strzałką energetyczną (znajdziesz ją zaraz po kliknięciu na produkt). Strzałka przekieruje Cię do szczegółowej etykiety konkretnego produktu.

Oryginalna klasyfikacja etykiet energetycznych

Być może pamiętasz jeszcze oryginalne oznaczenia etykiet energetycznych z kategoriami A+++, A++ i inne. Nic dziwnego, zmiana nastąpiła dopiero niedawno, bo w marcu 2021 r. Wszystkie produkty, które pojawiły się na rynku po 1 maja 2021 r., muszą być opatrzone aktualną wersją. Do 2024 r. powinny być obecne wyłącznie nowe etykiety.

Skąd ta zmiana?

Powodów tej zmiany było kilka. Po pierwsze, w ostatnich latach, rozwój dotyczył wszystkich świateł, żarówek i elektrycznych urządzeń. Te stają się coraz bardziej energooszczędne i energooszczędne. Tym samym zatarł się podział na klasy A+, A++ czy A+++. Ponadto ich oznaczanie tymi samymi literami (z użyciem znaków plus) było mylące. Oprócz lepszej orientacji, nowa klasyfikacja ma jeszcze jedną zaletę dla nas, konsumentów. Jest bardziej surowa. Na przykład produkty w najwyższej klasie A+++ mogłyby być klasyfikowane aż do teraźniejszej kategorii C. Obecnie nawet kategorie A i B są prawie puste, co stwarza miejsce dla bardziej innowacyjnych zasobów w przyszłości.

Produkt nie posiada etykiety energetycznej

Zgodnie z nowym rozporządzeniem nie wszystkie oprawy posiadają etykietę energetyczną. Są to następujące przypadki:


Oprawy bez źródła światła. W przypadku zakupu żyrandoli, lamp i innych opraw bez źródła światła, etykieta energetyczna nie jest dołączana. Zużycie energii przez oprawę jest zależne od źródła światła stosowanego przez klienta.

Źródło światła może zostać usunięte. Są to oprawy ze źródłem światła, które można wymienić. Klasa energetyczna znajduje się w instrukcji i odnosi się tylko do źródła światła.

Nie można usunąć źródła światła. Oznacza to, że oprawa zawiera źródło światła, które jest jej stałą częścią. Są to na przykład paski Led. Efektywność energetyczna w tym przypadku znajduje się w instrukcji i odnosi się tylko do danego źródła światła.

Inne wyjątki. Inne wyjątki, w których nie pojawia się etykieta energetyczna to np. lampy zasilane bateriami, źródła światła o specjalnej technologii, źródła światła dla pojazdów mechanicznych lub kolorowe źródła światła (lampki choinkowe i inne małe przedmioty dekoracyjne).

Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'