ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Lampy uliczne LED – inwestycja, która się opłaca | Liderlamp.pl
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

Lampy uliczne LED – inwestycja, która się opłaca

Aktualności i powiadomienia

Marcin

Tego rodzaju inwestycja może oznaczać dla samorządów dużo mniejsze wydatki na oświetlenie ulic, parków i innych przestrzeni miasta oraz diametralne zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Ultranowoczesna technologia LED szturmem podbiła globalny rynek oświetlenia, stając się najbardziej efektywnym źródłem światła dla wielu miast.

Elektryczne oświetlenie uliczne zostało zapoczątkowane już w XIX w., jednak dopiero wynalezienie źródeł wyładowczych o dużo większej skuteczności świetlnej pozwoliło na masowe przejście na oświetlenie elektryczne. Pierwszą instalacją wykorzystującą niskoprężną lampę sodową była droga łącząca dwie holenderskie miejscowości. Było to w latach 30-tych ubiegłego wieku. Od tamtego czasu trwa nieustanny rozwój w dziedzinie źródeł światła oraz opraw służących do oświetlenia ulicznego.

 

Rola oświetlenia ulicznego

Podstawowym zadaniem oświetlenia ulicznego jest wskazywanie drogi w czasie nocy, kiedy nie możemy korzystać z danego nam przez naturę światła słonecznego.

Odpowiednio dobrane oświetlenie uliczne pozwala na wyeksponowanie architektury i walorów miasta, nadając ton i prestiż.

 
 

Stosowane w oświetleniu dróg i ulic, źródła światła powinny charakteryzować się wysoką efektywnością energetyczną, trwałością i stabilnością parametrów ich pracy w całym okresie eksploatacji oraz odpowiednią jakością związaną z emitowaną barwą światła.

Projektując oświetlenie należy brać także pod uwagę koszty związane z jego użytkowaniem i oszczędności, jakie oferują nam nowoczesne technologie konstruowania źródeł światła. Energooszczędne oświetlenie jest niezwykle istotnym zagadnieniem dla świadomego zarządzania istniejącymi zasobami energetycznymi naszej planety i ma bezpośredni wpływ na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery.

 

Źródła światła w oświetleniu ulicznym

Mówiąc o rozwoju źródeł światła musimy też pamiętać, że wiąże się on z udoskonalaniem układów stabilizacyjno-zapłonowych. Na samym końcu rozwoju oświetlenia ulicznego przyszedł etap udoskonalania opraw oświetleniowych i ich układów optycznych.

Od początku istnienia elektrycznego oświetlenia ulicznego do lat 60 nie zwracano uwagi na koszty obsługi takich instalacji z uwagi na niskie ceny energii elektrycznej. Z tego powodu nawet dzisiaj można spotkać rozwiązania bazujące na wysokoprężnych źródłach rtęciowych. Ich zaletą była cena, szeroki zakres mocy oraz łatwość obsługi. Jednak posiadają one dwie istotne wady - słabą skuteczność świetlną i bardzo dużą zawartość szkodliwej dla środowiska rtęci.

 

Podstawowym elementem budowy każdego źródła emitującego promienie jest promiennik, który wysyła promieniowanie podczerwone, nadfioletowe lub umieszczony w bańce pokrytej luminoforem, może emitować strumień światła widzialnego. Dodatkowo, poza promiennikiem w wyposażeniu muszą znaleźć się elementy doprowadzające prąd. W zależności od rodzaju promiennika możemy wskazać trzy podstawowe źródła promieniowania.

 

1. promieniowanie temperaturowe- wolframowa skrętka żarowa- żarowe źródło światła ŻARÓWKA

2. opary metali lub gazów szlachetnych (neon, ksenon, rtęć, soda, halogenki), w których efekt rozświetlenia zachodzi po zjawisku wyładowania

3. półprzewodnik w postaci diody elektroluminescencyjnego LED

 
 

 

Czym są lampy wyładowcze?

Jak sama nazwa wskazuje jest to lampa, której światło zostało wywołane w wyniku wyładowania elektrycznego. W odróżnieniu do lamy żarowej lub LED, do wyładowania dochodzi w oparach metali (rtęć) lub gazów ( argon, neon, sód). W zależności od typu lampy i środowiska wyładowczego bańka, w której się znajduje może być pokryta od wewnątrz luminoforem– substancją chemiczną, która dzięki swoim właściwościom absorbuje promieniowanie UV, które w ilości nieograniczonej mogłoby spowodować trwałe i przykre skutki poparzenia zarówno na powierzchni ludzkiego ciała, jak i przy długotrwałej emisji na przedmioty materialne.

Ponadto, dzięki zastosowaniu luminoforu, w zależności od grubości cząsteczek substancji, możliwe jest przekształcenie niewidzialnych promieni w widzialny strumień.

Lampy wyładowcze przyjęły kształt rurki. Mogą posiadać gwinty standardowe (E27, E40) lub być ich pozbawione. W zależności od rodzaju lampy w każdym z typów występuje inne urządzenie zapłonowe, a także statecznik (dławik), który ogranicza prąd wyładowczy. Oba te elementy montowane są bezpośrednio w oprawach lamp wyładowczych.

 
 

Lampy rtęciowe

Wysokociśnieniowa lampa rtęciowa to jeden z rodzajów lampy wyładowczej stosowanej w oświetleniu ulicznym. Środowiskiem wyładowczym lampy są opary rtęci znajdujące się w szklanej bańce. W rtęciówkach zachodzą wyładowania łukowe, które poza oświetleniem stosowane są także w spawaniu elektrycznym.

Rtęciówka niskoprężna, w której do wyładowań elektrycznych dochodzi w oparach rtęci od wewnątrz pokryta jest specjalnym proszkiem fluorescencyjnym (luminoforem) w celu przekształcenia emitowanych promieni UV w promieniowanie świetlne- widzialne. Do najczęściej spotykanych luminoforów zaliczamy halofosforany wapnia lub w przypadku wąskopasmowych odpowiedników gliniany i borany.

 
 
Ze względu na wysoki poziom emitowanych oparów rtęciowych i niski wskaźnik oddawania barw (CRI), powoli od 1935 roku rozpoczęto akcję wymiany rtęciówek, zastępując je sodowymi lampami.

Lampa sodowa

Lampy sodowe, których wyładowanie zachodzi w oparach sodu występują w dwóch rodzajach- nisko i wysokoprężnym. We wnętrzu szklanego jarznika znajdują się opary sodu i gazów pomocniczych- argon i neon. Zasilenie lamp niskoprężnych odbywa się za pomocą transformatorów o dużym stopniu rozproszenia. Produkowane lampy o mocy od 18 do 180W osiągają skuteczność do 206lm/W.

Ze względu na stosowaną mieszaninę gazów, temperatura barwowa nie przekracza 2000K, co wskazuje na jej żółto-pomarańczowy odcień światła. Ze względu na niski współczynnik oddawania barw CRI zmniejszono ich zastosowanie jedynie do dróg, które nie przewidują ruchu pobocza- autostrad, dróg szybkiego ruchu pozbawionych ruchu pieszych.
 
 

W przeciwieństwie do niskoprężnych sodówek wyróżnić możemy ich wysokociśnieniowy odpowiednik. W nich jarznikwykonany jest z włókna ceramicznego, w którym znajdują się opary sodu, rtęci i ksenonu (ciśnienie 2kPa)
Proces rozjarzenia lampy zachodzi w momencie odparowania sodu i rtęci. W rezultacie tego procesu ciśnienie wewnątrz jarznika wynosi 2 MPa.

Tak jak w przypadku niskoprężnej lampy sodowej temperatura barwowa w tym wypadku również nie przekracza 2000K jednak jego skuteczność wynosi 150lm/W. Ze względu na lepszy wskaźnik oddawania barw CRI (25- 65) mają szersze spektrum zastosowania. Ze względu na żółtą barwę światła doskonale sprawdzają się we mgle, dlatego stosowane są w środowiskach, w których stopień zanieczyszczenia powietrza różnymi oparami i kurzami jest bardzo wysoki.
 
 

Lampy elektroluminescencyjne

Diody elektroluminescencyjne (LED- Light Emitting Diode) zostały zaprojektowane już w latach ubiegłego wieku, choć dopiero współcześnie odnalazły swoje zastosowanie i zdominowały rynek oświetleniowy. Szeroki zakres produkcyjny znalazł zastosowanie praktycznie w każdym możliwym oświetleniu w pełnej gamie barw i ich nasycenia. Na co warto zwrócić uwagę to to, że dioda LED sama w sobie nie stanowi źródła światła, jest jedynie półprzewodnikiem.

Rozświetlenie zachodzi w wyniku obiegu prądu w złączu p-n. W zależności od materiału, z którego zostało ono wykonane długość fali może być różna.
 
 
Półprzewodniki LEDowe, błędnie określane jako żarówki LEDowe, występują w postaci lamp, a także całościowych opraw oświetleniowych. Rozwój technologii pozwolił na stworzenie diod, których wydajność liczona jest już od 1W na poziomie 170 lm/W.
 
Ponadto, ze względu na niski pobór stanowią współcześnie jedno z najtańszych źródeł światła, którego żywotność osiąga blisko 50 000 godzin i nie jest zależna od jakości wykonania oprawy.

 

 

Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i