ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Kto wynalazł żarówkę? | Liderlamp.pl
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

Kto wynalazł żarówkę?

Aktualności i powiadomienia

Marcin

Kto wynalazł pierwszą żarówkę? Brytyjski wynalazca Sir Joseph Wilson Swan (1828-1914) to wynalazca żarówki żarowej z włóknem węglowym i opatentował ją w Wielkiej Brytanii w 1878 r. Prace nad nim rozpoczął w 1850 r., a pierwszy działający prototyp został położony w Newcastle w 1860 r. Jego dom w Gateshead jako pierwszy na świecie został oświetlony żarówką, a pierwsze oświetlenie elektryczne w budynku publicznym zostało zapewnione podczas jednego z jego wykładów w 1880 roku. Kto wynalazł żarówkę elektryczną?

Kto tak naprawdę wynalazł żarówkę i kiedy?

W 1881 r. Teatr Savoy w mieście Westminster był pierwszym budynkiem publicznym oświetlonym żarówkami elektrycznymi.

Swan początkowo opatentował lampę, która dobrze sprawdzała się w demonstracjach, ale w rzeczywistości była niepraktyczna: system spalania w lampie Swana składał się z grubego żarnika węglowego, który emitował gaz i bardzo szybko pokrywał wnętrze żarówki sadzą, a niski opór tego żarnika wymagał zbyt dużej energii do pracy.


Kto i kiedy wynalazł żarówkę elektryczną? 

Wynalazca żarówki elektrycznej Edison  opatentował w 1879 r. żarówkę z cienkim, bardzo wytrzymałym żarnikiem, a Swan również zastosował to rozwiązanie w swoich żarówkach, które jego firma sprzedawała w Anglii: spowodowało to konflikt między nimi, a Swan został pozwany przez Edisona o naruszenie patentu.

Producenci żarówek

W końcu zwyciężył zdrowy rozsądek, Swan i Edison doszli do porozumienia i założyli Edison-Swan Company, która stała się jednym z największych producentów żarówek na świecie. 

W 1910 r. William David Coolidge (1873-1975) wynalazł żarniki wolframowe, które miały dłuższą trwałość niż żarniki węglowe, rozpoczynając tym samym jedną z najważniejszych rewolucji technologicznych, która do dziś ma wpływ na świat.

Żarówka była prawdziwie rewolucyjnym wynalazkiem. To dzięki niej możemy teraz czytać, poruszać się i robić, co chcemy, nawet gdy słońce już dawno zgasło, bez konieczności uciekania się do świec lub lamp naftowych. Podobnie jak w przypadku wielu innych wynalazków, żarówka była pomysłem, który miał kilku ojców.

Skuteczność świetlna żarówki na tle innych źródeł światła:

Źródło ŚwiatłaMoc, skuteczność źródła światła [lm/W]
lampa żarowa5,75...16,6
lampa żarowo-rtęciowa10...26
żarówka halogenowa14...28,5
lampa rtęciowa36...61
świetlówka liniowa40...105
lampa metalohalogenkowa50...120
wysokoprężna lampa sodowa68...150
niskoprężna lampa sodowa100...206
Typowa lampa z białą diodą LED70...100
biała dioda LED<84...303Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i