ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Co zastąpi klasyczną żarówkę 100W? | Liderlamp.pl
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

Co zastąpi klasyczną żarówkę 100W?

Poradnik
Odpowiedział:
MarcinMarcin

Odpowiedź:

Może jesteś w trakcie remontu, zastanawiasz się jak oświetlić kuchnię, a może po prostu potrzebujesz nowej żarówki do swojej lampy. Pewnie zastanawiasz się jakie oświetlenie wybrać. Jak podjąć właściwą decyzję co do wyboru lamp? Które żarówki zostały zaprojektowane tak, aby były lepsze dla środowiska i pomagały nam obniżyć rachunki za prąd?

Myśląc o żarówce mogą przychodzić różne pomysły. Mogą to być:

  • Żarówki żarowe — to staromodne, „typowe” żarówki, na których wielu z nas dorastało. Nie są bardzo energooszczędne i nie wytrzymują długo.
  • Kompaktowe żarówki CFL "świetlówki" — są to żarówki „spiralne”, które mogą przychodzić na myśl, gdy myślimy o żarówkach energooszczędnych.
  • Diody LED — żarówki LED 15W to świetni zamiennik żarówki 100W są bardzo energooszczędne i mogą zachowywać wygląd tradycyjnej żarówki.

Kiedy mówimy o żarówce tradycyjnej 100W, mamy na myśli żarówkę żarową, która istnieje od czasu opatentowania przez Thomasa Edisona swojego wynalazku w 1879 roku. Żarówki te mają żarniki, które świecą, wytwarzając zarówno ciepło, jak i światło, gdy przepływa przez nie energia.

Zamienniki tradycyjnej żarówki

Żarówki CFL są również bardziej wydajne niż żarówki ze względu na sposób wytwarzania światła. W świetlówkach prąd elektryczny przepływa przez rurkę zawierającą argon i niewielką ilość oparów rtęci. Generuje to niewidoczne światło UV które prowokuje warstwę z luminoforu wewnątrz żarówki, która wysyła światło widzialne. 

Te żarówki zwykle swoją moc oświetlenia zyskują z czasem, ponieważ potrzebują dłuższego czasu na rozgrzanie. Dodatkowo nie są tak wydajne jak żarówki LED oraz mają krótszy czas żywotności. 

Technicznie rzecz biorąc, żarówki LED nie są żarówkami – LED oznacza „diodę elektroluminescencyjną”. Są to malutkie półprzewodniki (diody) owinięte w plastik, aby chronić elementy i skupiać światło. Mają elektrony, które płyną, tworząc fotony – światło, które możemy zobaczyć.


Jaka żarówka LED zamiast 100W?

Fotony prawie nie wytwarzają ciepła. Diody LED wymagają również znacznie mniej energii, aby uzyskać taką samą jasność jak żarówki i działają znacznie dłużej. 15W żarówki LED to zamiennik 100W tradycyjnej żarówki. 

Jakie są najoszczędniejsze żarówki?

Czy mogę zaoszczędzić pieniądze dzięki lampom LED? Zdecydowanie LED to oszczędność pieniędzy. Wystarczy zrobić proste kalkulacje. 

  • Żarówka żarowa 100W działająca przez cały rok zużyłaby 876 kWh energii. Żarówka wymaga wymiany co 1-3 miesiące.
  • Żarówka CFL 25W odpowiadałaby jasności 100-watowej żarówki i zużywa tylko 216 kWh energii w ciągu roku. Dwa razy w roku wymaga wymiany.
  • LED 16W odpowiada 100W żarówce zwykłej i zużyłaby tylko 140 kWh energii w ciągu roku. Jedna spokojnie wystarcza na cały rok.  

Jak dobrać moc żarówki LED? 

Żarówki LED opierają się o wartości lumenów. Lumeny (oznaczone przez lm) są miarą całkowitej ilości światła widzialnego dla ludzkiego oka pochodzącego z lampy lub źródła światła. Im wyższy współczynnik lumenów, tym „jaśniejsza” będzie lampa. 

  • Tradycyjna żarówka 40 W to odpowiednik żarówki LED o mocy 6W i wartości 400-500 lumenów. 
  • Tradycyjna żarówka 60 W to odpowiednik żarówki LED o mocy 9W i wartości 700-800 lumenów. 
  • Żarówka o mocy 100W to odpowiednik LED 15-16W i wartość 1300-1500 lumenów.

Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i