ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Co to jest Lumen? | Liderlamp.pl
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

Co to jest Lumen?

Aktualności i powiadomienia

Marcin

Ludzie szukający odpowiedzi na pytanie "Co to jest Lumen?" zazwyczaj wpisują ten termin do sieciowej wyszukiwarki i po kilku sekundach wyskakuje im definicja naukowa. Mowa tu o tym, że to jednostka powiązana z natężeniem światła podawana na opakowaniach żarówek różnego rodzaju, oraz na opakowaniach listew oświetleniowych. A co to właściwie znaczy? Sprawdź nasz artykuł!

Jednym słowem lumen to jednostka. Ma swoją fizyczną definicję, a osoba dorosła o zdrowym wzroku potrzebuje minimum trzystu lumenów, po to by móc sprawnie czytać gazetę lub książkę. Natomiast do poruszania się wystarczy nam światło o znacznie niższym natężeniu, bo aby dostrzec pewne przeszkody nie potrzeba tego imponującego źródła światła.

Czym jest Lux i Lumen? Lux vs Lumen - jaka jest różnica?

Dziwnym wydaje się porównywanie Lux vs Lumen, bo obydwie te jednostki służą do pomiarów natężenia światła i fotometr można ustawić na każdą z nich, podobnie jak i ten przeliczający kalkulator w telefonie. Jednym słowem lux a lumen to różnice w liczbach, ale poznanie dokładnego przelicznika nie jest najważniejsze.

Ważnym jest jedynie ta wydajność oświetlenia LED, a konkretniej ten stopień zużycia energii elektrycznej w stosunku do natężenia światła podawanego w lumenach lub w luxach. Dlatego to natężenie światła jest ważnym czynnikiem przy wybieraniu solarnego oświetlenia LED do ogrodu.

Wieczorem chcemy się w ogrodzie poruszać bez najmniejszych przeszkód, a nie tylko dostrzegać jedną ledwie co świecącą diodę LED na końcu ścieżki o długości jakichś trzydziestu metrów.

Czym jest Lumen?

O co chodzi z Lumenami? Dziś odpowiadanie na pytanie "Co to lumen?", to raczej zerkanie na tabelki, w których to sztywno określono jakie natężenie światła jest niezbędne do poruszania się po pokoju z białymi ścianami, a jakie jest niezbędnym wtedy gdy te ściany pomalowano na odcień ciemna wiśnia. Mowa tu dokładnie o tym, że dla zwykłych ludzi ludzi definicja fizyczna nie jest tak istotna, jak dla fizyków czy naukowców.

Najważniejsze co się liczy, to tylko ten punkt odniesienia, po to by zakupić oświetlenia LED pasujące do danego pomieszczenia. Patrzymy na ilość lumenów, aby nasz pokój, salon, czy kuchnia były odpowiednio rozświetlone. Patrzymy na to, czy na liczba zapewni odpowiednie natężenie światła do naszych potrzeb.

Fizycy mają do tego inne podejście, bo oni się zajmują pomiarami i niekiedy nawet wykrywają to, że dana żarówka nie jest aż tak efektywną jak powinna być, choć może być blisko standardu z opisu technicznego. Jednak są to marginalne różnice nie zauważalne gołym okiem, którymi normalny człowiek nie zawraca sobie głowy.


UkładSI
Wymiar(cd * sr)
Jednostka

strumienia świetlnego
Typowe symbole wielkości

Φ


w jednostkach SI
1 lm = 1 cd * 1 sr


Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i