ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Baterie litowe i alkaliczne | Liderlamp.pl
Nowy system magazynowy działa już prawidłowo i ponownie realizujemy wysyłki z prędkością, do której jesteście przyzwyczajeni. Przepraszamy za wcześniejsze opóźnienia. Więcej tutaj.
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

Baterie litowe i alkaliczne

Aktualności i powiadomienia

Marcin

Baterie pełnią ważną rolę w naszym życiu - zasilają wszystkie małe urządzenia, które używamy na co dzień. Czym różni się bateria alkaliczna od litowej? Jak one działają? Dowiesz się tego z artykułu na Liderlamp!

Co to są baterie alkaliczne?

Bateria alkaliczna to bateria składająca się z anody w formie sproszkowanego cynku, katody w formie sproszkowanego tlenku manganu i elektrolitu będącego wodorotlenkiem potasu. Baterie alkaliczne mają dużą przewagę nad standardowymi bateriami galwanicznymi, a mianowicie są nawet do 40 razy wytrzymalsze oraz mają znacznie niższe prawdopodobieństwo wylania się po wyczerpaniu.

Warto zaznaczyć, że baterie alkaliczne są do jednorazowego użytku. Baterie alkaliczne stosuje się w urządzeniach, które muszą działać całodobowo. 

Jak działa bateria alkaliczna?

Zasada jej działania polega na reakcji chemicznej zachodzącej między cynkiem i tlenkiem manganu.

Ładowanie baterii alkalicznych

Mimo tego, że alkaliczne baterie są przeznaczone do jednorazowego użytku to istnieją na rynku ładowarki do baterii alkalicznych. Teoretycznie jest możliwość ponownego naładowania takiej baterii, jednakże będzie się to wiązało ze spadkiem wydajności oraz pojemności baterii oraz zwiększy to ryzyko wylania się baterii.

Co to jest bateria litowa?

Baterie litowe to typ baterii, który znajduje swoje przeznaczenie dla urządzeń elektronicznych małych rozmiarów takich jak kalkulatory, różnego rodzaju piloty lub zabawki. Te baterie znoszą wysokie napięcia na początku pracy ogniwa, dzięki wbudowanym regulatorze prądu. Bateria litowa jest w stanie działać w temperaturach od -35 do +65 stopni Celsjusza oraz jej okres przydatności może sięgać nawet do 15 lat.

Nominalne napięcie baterii litowej to 1.7 V, natomiast w początkowej fazie pracy ta wartość może wzrosnąć nawet do 1.8 V. Warto zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie urządzenia mogą być w stanie znieść taką różnicę napięć i ulec urządzeniu, są urządzenia takie jak: urządzenia posiadające żarówki i żarniki lub diody LED zasilane bezpośrednio z baterii. Baterie litowe według badań i opinii ekspertów mogą być do 7 razy bardziej skuteczne od tradycyjnych baterii alkalicznych.

Baterie litowe dzięki lepszemu elektrolitowi sprawdzają się lepiej od baterii alkalicznych w niskich temperaturach (poniżej 0 stopni Celsjusza) nie tracąc pojemności. Poddanie baterii litowej dużemu obciążeniu prądowemu wykazuje 4-krotnie większą pojemność od standardowych baterii alkalicznych.

Jak jest zbudowana bateria litowa?

Bateria litowa, a dokładnie litowo-żelazowa posiada metaliczną anodę oraz katodę ze sproszkowanego siarczku żelaza. Anoda oraz katoda jest mieszana z grafitem zanurzonym w elektrolicie w stanie ciekłym (elektrolit może być wykonany ze związków organicznych takich jak np. węglan propylenu, dioksolan, dimetoksyetan).


Różnicą między bateria litowa i alkaliczną

Zamiana baterii alkalicznej na litową jest takim samym skokiem jakości jak zamiana baterii galwanicznej na alkaliczną. Cechuje się ona 4-krotnie większą pojemnością oraz może pracować 7 razy dłużej od baterii alkalicznej.

Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Copyright © 1994 – 2022 Donoci sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i