ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Trzonek/gniazdko żarówki | Liderlamp.pl
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

Trzonek/gniazdko żarówki

O źródłach światła

Marcin

Istnieje wiele typów i rodzajów opraw oświetleniowych i źródeł. Kiedy sobie już wybierzecie odpowiednią żarówke na podstawie właściwości materiału i parametry, innym równie ważnym kryterium wyboru żarówki nadaje gnazdko/trzonek, które muszą pasować z oprawą.

Co to jest trzonek żarówki?

To część żarówki, w której jest osadzona bańka i oprawa oświetleniowa. Trzonek wtedy osadzona jest do oprawki i przewodzi prąd elektryczny z sieci zasilającej na lampie. W związku z tym każda oprawa oświetleniowa wyposażona jest różną oprawką, do której trzeba wybrać odpowiednią żarówkę, dokładniej żarówkę z odpowiednią trzonkiem/gwintem.
 

Technologia LED jako skuteczny zastępca

Współcześnie nowoczesna i najefektywniejsza jest technologia LED, jest znacznie mniej wydajna, ma długą żywotność i jest w stanie zastąpić jakiekolwiek istniejące źródła światła, co oznacza, że wszystkie konwencjonalne żarówki z wszystkich rodzajami trzonów można zastąpić LED wykonaniu. Można nawet wybrać kształt i rozmiar bańki.
 

Zasilanie / moc urządzeń elektrycznych

Źródło zasilania 230 V AC - od sieci
Dziś najczęstszym zastąpieniem klasycznych żarowe z zasilaniem 230 V używane są 230 V LED żarówki. Wystarczy je tylko zmienić bez jakichkolwiek akcesorii. 
 
Źródło zasilania 12V – do tych żarówek i lamp w ogromnej większości trzeba zasilacz, który konwertuje napięcie 230 V AC na 12 V (niektóre LED światła mają zintegrowane źródło).
Należy pamiętać, że do różnych typów żarówek trzeba odpowiedni typ źródła zasilana /transformatorowe (dla oświetlenia LED, należy używać transformator LED, itp.)
 

Rodzaje trzonków

  • Trzonek gwintowany
Najpowszechniej stosowane są żarówki z gwintowanym trzonkiem, które dzielą się w zależności od ich wielkości. Każdy typ jest stosowany do innego rodzaju źródła światła. Numer mówi nam średnią trzonku żarówki w milimetrach.
 
E27
Klasyczny wielki gwint E27 jest najbardziej znany i szeroko stosowany. Znany jest również jako "Gwint Edisona" - stąd też litera E, numer 27 oznacza średnicę w milimetrach.
Z tym trzonkiem produkuje się żarówki LED, halogenowe, energooszczędne, klasyczne żarówki wolframowe. Lampy z tym trzonkiem stosuje się do oświetlenia wnętrzy, garaży, korytarzy, piwnicy ale również na zewnątrz. Takiego trzonku używają i różne nietypowe żarówki dekoracyjne. Znaczna większość z żarówek E27 jest przeznaczony dla 230 V, ale również można znaleźć do niskiego napięcia 24V. 
 
Drugim najczęściej stosowany jest klasyczny małej średnicy z gwintem 14 mm. Potocznie, jest czasami określany jako "mały Gwint Edisona".
Żarówki E14 mają niższy pobór mocy (25 W lub 40 W) i są zazwyczaj przeznaczone do designerskie i dekoracyjne opraw oświetleniowych, lamp i żyrandoli lub okapów kuchennych itp. Żarówki są kształtu świeczki lub kulki. Zastosowania specjalne E14 żarówki są kierunkowe, tzw. reflektorowe żarówki. Żarówki te produkowane jako klasyczne, ale również jako LED. Trzonek E14 często można znaleźć w kompaktowych lamp fluorescencyjnych, które zastąpiły klasyczne żarówki.
 
Mniej używane trzonki z gwintem, które są wykorzystywane bardziej do zastosowań profesjonalnych i przemysłowych:
E40 - "Goliat"
Jest to największa pośród żarówek z gwintem o średnicy 40 mm.
Trzonek jest przeznaczone do zastosowań wymagających wysokiej wydajności. W przeszłości używane do lamp o mocy aż 2000 watów, dziś głównie dla lamp o mocy do 400 W. Jego właściwości są najczęściej stosowane do specjalnych lamp zaprojektowanych specjalnie do oświetlenia przemysłowego i na zewnątrz.
 
E10 - "Krasnal"
Żarówki z trzonkiem do zastosowań niskonapięciowych. Stosowane w latarkach lub łańcuchach choinkowych.
  • Trzonek bagnetowy

Mają gładki cylindryczny kształt z dwoma na przeciwległymi występkami, które pasują do wycięcia kształtu litery "L" w oprawce. W dolnej części oprawki jest sprężyna, która zostanie zaciśnięta na skutek włożenia trzonku do oprawki. Źródło światła umieści się w oprawce. Przez zastosowanie sprężyny jest połącznie bagnetowego odporny na wibracje.
 
Produkowana jest dla żarówek LED, ale również używa się dla energooszczędnych żarówki i halogenek. Napięcie zasilania jest 230 V.
 
W naszej ofercie znajdziecie LED żarówki z tym typem trzonku, które stosowane są do dekoracji zewnętrznych.
 
Litera G pochodzi od angielskiego słowa globular, litera U oznacza kształt żarówki i liczba 10 jest rozstawa pomiędzy dwoma kółkami w mm.
GU10 jest trzonek z dwoma symetrycznymi występkami o średnicy 5 mm o rozstawie 10 mm. Pierwotnie przeznaczony do źródeł światła halogenowe. Dziś zastąpione przez lampy LED GU10, które są oferowane w trzech kolorach blasku i czterech rodzajach zasilania.
Trzonek ten jest bardzo rozpowszechnione, działający przy napięciu 230 V i jest typowy dla żarówek punktowych dla lamp sufitowych. Niektóre rodzaje żarówek LED, z tym trzonkiem jest możliwe ściemniać.
 
  • Trzonek kołkowy
Często używane w lampach fluorescencyjnych i świetlówek kompaktowych. Lampy te są czasami określane jako jedno trzonkowe. Z plastikowego trzonku wychodzą dwa lub cztery kołki. Lampy fluorescencyjne z czterema kołkami w trzonku wymaga zewnętrzny układ zasilający. Może to być konwencjonalny, składający się ze startera i dławiku lub elektroniczny. Kształty trzonków i oprawek są standardowe. Te trzonki również używane są do niektórych żarówek halogenowych.
Ten typ trzonku jest stosowany do świetlówek typu T8.
 
To starszego typu lamp fluorescencyjnych, które są stosowane od dziesięcioleci. Ich cechą charakterystyczną jest duża średnica - 26 mm i dobry wskaźnik oddawania barw, które zwykle waha się od 80 do 90 Ra, u niektórych modeli ponad 90 Ra. Lampy z trzonkiem G13 są generowane za pośrednictwem elektromagnetycznego zasilacza.
Produkowane są również LED rurki T8, które podłącza się bezpośrednio do zasilacza AC 230 V, w odróżnieniu od tradycyjnych świetlówek nie potrzebują starter ani dławik. Statecznik elektroniczny jest zbudowany wprost w rurze. Stosowane są dla oświetlenia domów, garaży, warsztatów, publicznych i przemysłowych budynków.
 
G5
Ten trzonek pracuje z napięciem 230 V AC i jest wykorzystywany do nowoczesnych świetlówek T5, które stopniowo zastępują starsze typy T8.
 
Plusem świetlówek T5 są mniejsze rozmiary, średnica zaledwie jest 16 mm. Lampy te nadają się do oświetlenia pomieszczeń publicznych, supermarketów i biur. Często też w akwariach. Istnieją również rurki LED, które jak wspomniano powyżej u T8 nie wymagają statecznika.
 
Cztero-pinowe zasuwające energooszczędne/żarówki.
 
Z tym trzonkiem, można znaleźć lampy i świetlówki, także w wariancie LED.
  • Inne rodzaje często używanych trzonków (wtyczek)
G4
Trzonek z dwoma kołkami (dłuższe piny) z rozstawą 4 mm, który tylko się wsuwa do oprawki. Używane są dla żarówek halogenowych i LED żarówki z zasilaniem 12 V dla oświetlenia szafek łazienkowych, bibliotek, niskich sufitów i barów.
 
G9
Napięcie zasilania 230 V i składa się z dwóch płaskich bolców od siebie oddalonych 9 mm. Początkowo trzonek przeznaczony do oświetlenia halogenowego, ale teraz jest również używany do żarówek LED G9. Jest on powszechnie stosowany w nowoczesnych oprawach, gdzie często stosowany jest ten rodzaj trzonku. Używany jest dla lamp ściennych i sufitowych, małe lampy punktowe, lamp stojących.
 
 
Żarówka z oznaczeniem MR16 lub GU5,3 ma dwa kołki podobające się szpilkom z rozstawą 5,3 mm bez końcówek, żarówka się tylko wsuwa. MR jest skrótem z angielskiego "multifaceted reflector". Dostosowane do nnapięcie 12 V, jak również i dla klasycznego napięcia sieciowego. Używany dla żarówek punktowych (zagłębione, na ściany, sufit). Żarówki z podstawą MR16 nadają się do pomieszczeń o dużej wilgotności, używane w łazienkach, prysznicach, basenach, kuchniach itp. Z tym trzonkiem dostępne są, jak żarówki LED tak i żarówki halogenowe.
Specjalny rodzaj trzonku do płaskich lub okrągłych żarówek lub reflektorowych (kierunkowych) żarówek. Używane jak w pomieszczeniach tak i na zewnątrz.
Wreszcie możemy podsumować najczęstsze typy gniazd i ich zastosowanie w projektowaniu LED:
 
 
Żarówki LED
E27
E14
G4
G9
GU10
MR16 / GU5,3
Świetlówka LED
G13 (T8)
G5 (T5)
 
 
Jeśli z czymkolwiek nie wiecie sobie rady, kontaktuj naszą pomocą techniczną tutaj.
 
 Patice

Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Copyright © 1994 – 2022 Donoci sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i