Najpowszechniej stosowane są żarówki z gwintowanym trzonkiem, które dzielą się w zależności od ich wielkości. Każdy typ jest stosowany do innego rodzaju źródła światła. Numer mówi nam średnią trzonku żarówki w milimetrach.
E27
Klasyczny wielki gwint E27 jest najbardziej znany i szeroko stosowany. Znany jest również jako "
Gwint Edisona" - stąd też litera E, numer 27 oznacza średnicę w milimetrach.
Z tym trzonkiem produkuje się
żarówki LED,
halogenowe,
energooszczędne,
klasyczne żarówki wolframowe. Lampy z tym trzonkiem stosuje się do
oświetlenia wnętrzy, garaży, korytarzy, piwnicy ale również na
zewnątrz. Takiego trzonku używają i różne nietypowe żarówki dekoracyjne. Znaczna większość z żarówek E27 jest przeznaczony dla 230 V, ale również można znaleźć do niskiego napięcia 24V.
Drugim najczęściej stosowany jest klasyczny małej średnicy z gwintem 14 mm. Potocznie, jest czasami określany jako "
mały Gwint Edisona".
Żarówki E14 mają niższy pobór mocy (25 W lub 40 W) i są zazwyczaj przeznaczone do
designerskie i
dekoracyjne opraw oświetleniowych, lamp i
żyrandoli lub okapów kuchennych itp. Żarówki są kształtu świeczki lub kulki. Zastosowania specjalne E14 żarówki są kierunkowe, tzw.
reflektorowe żarówki. Żarówki te produkowane jako klasyczne, ale również jako LED. Trzonek E14 często można znaleźć w kompaktowych lamp fluorescencyjnych, które zastąpiły klasyczne żarówki.
Mniej używane trzonki z gwintem, które są wykorzystywane bardziej do zastosowań profesjonalnych i przemysłowych:
E40 - "Goliat"
Jest to największa pośród żarówek z gwintem o średnicy 40 mm.Trzonek jest przeznaczone do zastosowań wymagających wysokiej wydajności. W przeszłości używane do lamp o mocy aż 2000 watów, dziś głównie dla lamp o mocy do 400 W. Jego właściwości są najczęściej stosowane do specjalnych lamp zaprojektowanych specjalnie do oświetlenia przemysłowego i na
zewnątrz.
E10 - "Krasnal"
Żarówki z trzonkiem do zastosowań niskonapięciowych. Stosowane w latarkach lub łańcuchach choinkowych.
Mają gładki cylindryczny kształt z dwoma na przeciwległymi występkami, które pasują do wycięcia kształtu litery "L" w oprawce. W dolnej części oprawki jest sprężyna, która zostanie zaciśnięta na skutek włożenia trzonku do oprawki. Źródło światła umieści się w oprawce. Przez zastosowanie sprężyny jest połącznie bagnetowego odporny na wibracje.
Produkowana jest dla żarówek LED, ale również używa się dla energooszczędnych żarówki i halogenek. Napięcie zasilania jest 230 V.
W naszej ofercie znajdziecie LED żarówki z tym typem trzonku, które stosowane są do dekoracji zewnętrznych.
Litera G pochodzi od angielskiego słowa globular, litera U oznacza kształt żarówki i liczba 10 jest rozstawa pomiędzy dwoma kółkami w mm.
GU10 jest trzonek z dwoma symetrycznymi występkami o średnicy 5 mm o rozstawie 10 mm. Pierwotnie przeznaczony do źródeł światła halogenowe. Dziś zastąpione przez lampy LED GU10, które są oferowane w trzech kolorach blasku i czterech rodzajach zasilania.
Trzonek ten jest bardzo rozpowszechnione, działający przy napięciu 230 V i
jest typowy dla
żarówek punktowych dla
lamp sufitowych. Niektóre rodzaje żarówek LED, z tym trzonkiem jest możliwe
ściemniać.
Często używane w lampach fluorescencyjnych i świetlówek kompaktowych. Lampy te są czasami określane jako jedno trzonkowe. Z plastikowego trzonku wychodzą dwa lub cztery kołki. Lampy fluorescencyjne z czterema kołkami w trzonku wymaga zewnętrzny układ zasilający. Może to być konwencjonalny, składający się ze startera i dławiku lub elektroniczny. Kształty trzonków i oprawek są standardowe. Te trzonki również używane są do niektórych żarówek halogenowych.
Ten typ trzonku jest stosowany do świetlówek typu T8.
To starszego typu lamp fluorescencyjnych, które są stosowane od dziesięcioleci. Ich cechą
charakterystyczną jest duża średnica - 26 mm i dobry wskaźnik oddawania barw, które zwykle waha się od 80 do 90 Ra, u niektórych modeli ponad 90 Ra. Lampy z trzonkiem G13 są generowane za pośrednictwem elektromagnetycznego zasilacza.
Produkowane są również
LED rurki T8, które podłącza się bezpośrednio do zasilacza AC 230 V,
w odróżnieniu od tradycyjnych świetlówek nie potrzebują starter ani dławik. Statecznik elektroniczny jest zbudowany wprost w rurze. Stosowane są dla oświetlenia domów, garaży, warsztatów, publicznych i
przemysłowych budynków.
G5
Ten trzonek pracuje z napięciem 230 V AC i jest wykorzystywany do nowoczesnych świetlówek T5, które stopniowo zastępują starsze typy T8.
Plusem świetlówek T5 są mniejsze rozmiary, średnica zaledwie jest 16 mm. Lampy te nadają się do oświetlenia pomieszczeń publicznych, supermarketów i
biur. Często też w akwariach.
Istnieją również rurki LED, które jak wspomniano powyżej u T8 nie wymagają statecznika. Cztero-pinowe zasuwające energooszczędne/żarówki.
- Inne rodzaje często używanych trzonków (wtyczek)
G4
G9
Napięcie zasilania 230 V i składa się z dwóch płaskich bolców od siebie oddalonych 9 mm. Początkowo trzonek przeznaczony do oświetlenia halogenowego, ale teraz jest również używany do żarówek LED G9.
Jest on powszechnie stosowany w nowoczesnych oprawach, gdzie często stosowany jest ten rodzaj trzonku. Używany jest dla
lamp ściennych i
sufitowych,
małe lampy punktowe,
lamp stojących.
Żarówka z oznaczeniem MR16 lub GU5,3 ma dwa kołki podobające się szpilkom z rozstawą 5,3 mm bez końcówek, żarówka się tylko wsuwa. MR jest skrótem z angielskiego "multifaceted reflector". Dostosowane do nnapięcie 12 V, jak również i dla klasycznego napięcia sieciowego. Używany dla żarówek punktowych (zagłębione, na ściany, sufit).
Żarówki z podstawą MR16 nadają się do pomieszczeń o dużej wilgotności, używane w
łazienkach, prysznicach, basenach,
kuchniach itp. Z tym trzonkiem dostępne są, jak żarówki LED tak i żarówki halogenowe.
Specjalny rodzaj trzonku do płaskich lub okrągłych żarówek lub reflektorowych (kierunkowych) żarówek. Używane jak w pomieszczeniach tak i na zewnątrz.
Wreszcie możemy podsumować najczęstsze typy gniazd i ich zastosowanie w projektowaniu LED:
Żarówki LEDE27
E14
G4
G9
GU10
MR16 / GU5,3
Świetlówka LEDG13 (T8)
G5 (T5)
Jeśli z czymkolwiek nie wiecie sobie rady, kontaktuj naszą pomocą techniczną
tutaj.