ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Strefy bezpieczeństwa w łazience | Liderlamp.pl
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

Strefy bezpieczeństwa w łazience

Oświetlenie łazienkowe
Odpowiedział:
MarcinMarcin

Odpowiedź:

W pomieszczeniach, w których znajduje się elektryczność i wilgotna przestrzeń należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Istnieją specjalne przepisy, które niwelują ryzyko zagrożeń oraz zapobiegają wypadkom.

W łazience występuje wysoka wilgotność, dlatego przy wyborze oświetlenia do łazienki nie dokonuj zakupu tylko oczami, ale również sprawdź materiał z jakiego dane oświetlenie jest wykonane. Oświetlenia blaszane z upływem czasu korodują, unikaj zatem tanich modeli i wybierz wysokiej jakości stopy, nowoczesne szkło lub tworzywo sztuczne.

 

W zależności od stopnia zagrożenia, obszary ryzyka podzielone są na strefy. Poniżej znajduje się ich dokładna specyfikacja - EN 33 2000-7-701 ma zastosowanie do łazienek i pomieszczeń prysznicowych:

strefa 0
 
Obejmuje przestrzeń wanny wewnętrznej i brodzika – przykładem jest oświetlenie podwodne. Można stosować niskie napięcie do 12 woltów, które jest dopuszczone do montażu w wewnętrznej części wanny. Oświetlenie to musi znajdować się w grupie stopnia ochrony co najmniej IP X7.

strefa 1
 
Obejmuje ściany i sufit nad wanną oraz  kabiną prysznicową do wysokości przymocowania głowicy prysznica lub minimalnej wysokości 225 cm od podłogi. Oświetlenie musi spełniać stopień ochrony IPX5 (ochrona przed strumieniem wody). Można
instalować sprzęt elektryczny (podgrzewacze wody, wanny, itp.)

strefa 2
 
Obejmuje ściany i sufit w obrębie strefy 1 do wysokości 3 m od podłogi i 60 cm w osi poziomej. Oświetlenie musi spełniać stopień ochrony IPX4, włącznie z oświetleniem znajdującym się nad zlewem. Można podłączyć oświetlenie, wentylatory, podgrzewacze wody, pompy prysznicowe i urządzenia do wanny, do kąpieli wirowej.

strefa 3
 
W tej strefie mogą zostać zainstalowane gniazdka z napięciem 230V, z zabezpieczeniem automatycznego odłączenia od źródła zasilania, przy użyciu RCD o znamionowym napięciu nie przekraczającym 30 mA. Można zainstalować oprawy konwencjonalne o stopniu ochrony IP20.

 

 

Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Powiązane produkty

Copyright © 1993 – 2024 Donoci®. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i