ReviewsWidget_ReviewsAboutUs OŚWIETLENIE NA BALKON | Liderlamp.pl
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

OŚWIETLENIE NA BALKON

Zewnętrzne oświetlenie domu

Marcin

Większość z nas może sobie pozwolić na wakacje raz w roku, które zazwyczaj trwają nie dłużej niż dwa tygodnie. A co z resztą lata? Co ze śpiewem ptaków, cykaniem świerszczy, wygrzewaniem na słońcu, drzemkami na leżaku, posiłkami pod chmurką? Nic straconego. Namiastkę wakacyjnego luzu można mieć na co dzień czyniąc z balkonu prywatne miejsce na wakacyjny chillout. Wygodę użytkowania zapewnią stylowe meble, o wrażenia estetyczne zadbają kolorowe dodatki, a o przyjemny, romantyczny klimat wieczorową porą – odpowiednie oświetlenie.

Wybierając oświetlenie zewnętrzne warto zwrócić uwagę na efekt, jaki chcemy osiągnąć. Jeżeli balkon urządzony jest w konkretnym stylu, dla zachowania spójności stylistycznej należy wybrać oprawy właściwe dla aranżacji. Do wyboru mamy wiele propozycji – lampiony, latarenki, kinkiety, lampki solarne, girlandy typu cotton balls, a nawet żywy ogień.
 
 

Do oświetlenia balkonu można wybrać zarówno lampy wiszące, stojące jak i ścienne. Oświetlić taką przestrzeń możemy podobnie jak w wypadku wnętrz domu. Podstawą będzie oświetlenie górne czyli lampy wiszące – ich ilość dostosujemy do wielkości balkonu. Uzupełnieniem będą natomiast kinkiety oraz stojące lampy.
 
 
 
Jeżeli nie mamy zadaszenia, głównym oświetleniem mogą stać się kinkiety, które zapewnią też delikatniejsze, dyskretniejsze światło. Jeżeli przestrzeń jest dość duża, należy na ścianie umocować kilka kinkietów w równych odległościach, ale wtedy należy zadbać o odpowiednie podłączenie – tak, by światło można było regulować dwoma włącznikami.
 
 
 
Bardzo praktyczne okażą się również lampy stojące, które mocuje się do posadzki. Najlepiej prezentują się w rogach przestrzeni i tym samym dyskretnie wyznaczają granice balkonu. Do wyboru są oczywiście lampy w różnej stylistyce – te bardziej tradycyjne, stylowe i nowoczesne.
 
 

Lampy solarne

Kulki z bawełnianego kolorowego sznurka zawładnęły wnętrzami nie tylko tymi, w których czuć północno-europejskiego ducha Skandynawii. Powieszone na balkonie dają subtelne światło czyniąc otoczenie przytulnym i romantycznym. Girlandy typu cotton balls lub innych światełek można powiesić rozpinając sznurki na całej długości balkonu, oplatając nimi balustradę lub uczynić z nich coś w rodzaju świecących kiści winogron.
 
 
Jednym z tańszych sposobów na oświetlenie balkonu są lampiony wykonane z papieru. Białe przypominają wieczorny księżyc, żółte – południowe słońce, ale mogą być też kolorowa, jak kto lubi. Wywodzą się z kultury chińskiej, a powieszone na balkonie przywodzić będą dalekowschodnie klimaty. Magię orientu wykreują również marokańskie lampiony z kolorowego szkła lub mozaiki.
 
 
Portfela nie nadszarpnie również iluminacja solarna. Lampki solarne zasilane są energią słoneczną i w przeciwieństwie do lampek elektrycznych nie wymagają zasilania z sieci. Ich mankamentem jest jednak to, że same “decydują” kiedy zabłysnąć światłem. Dzięki temu, że maja tzw. czujnik zmierzchu, świecić zaczynają dopiero po zmroku.
Wspaniały efekt daje żywy ogień igrający w ażurowych oprawach. Takie latarenki świetnie się prezentują w stylizacji tak orientalnej, jak skandynawskiej. Dobrze wyglądają pojedynczo, jeszcze lepiej w grupach, różniących się kształtem i wielkością.
 
 
 
 

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając oświetlenie balkonu

Istotną kwestią poza wyglądem opraw oświetleniowych jest przede wszystkim funkcjonalność oświetlenia. Należy się zastanowić czy punkty oświetleniowe mają pełnić rolę dekoracyjną, podkreślać charakter wystroju czy stanowić intensywne źródło światła, przy którym można nawet czytać książki.

Niezależnie od stylu opraw należy pamiętać o tym, by zewnętrzna iluminacja była bezpieczna w użytkowaniu. Zgodnie z tym należy wybierać lampy z oznaczeniem IP powyżej 44. Cyfry informują o stopniu odporności na pył i kurz oraz o wodoszczelności. To ważne parametry, które powinno spełniać oświetlenie montowane na zewnątrz budynków. Kolejną istotną sprawą jest klasa ochronności lampy informująca o stopniu izolacji elektrycznej (ta dla oświetlenia balkonowego powinna wynosić II).
 
 
 
Produkty niepalne powinny mieć natomiast oznaczenie w postaci trójkąta z literką F wewnątrz. Warto również wiedzieć, że niezależnie od tego, gdzie oświetlenie zostało wyprodukowane (np. USA czy Chiny), zgodnie z polskim prawem powinno być opatrzone literką B, która oznacza polską normę bezpieczeństwa i aprobatę techniczną. Symbol CE natomiast informuje o tym, że produkt spełnia normy Unii Europejskiej.

Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i