ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Jak prawidłowo dobrać oświetlenie do danego pomieszczenia? | Liderlamp.pl
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

Jak prawidłowo dobrać oświetlenie do danego pomieszczenia?

Poradnik
Odpowiedział:
MarcinMarcin

Odpowiedź:

Każde pomieszczenie w mieszkaniu przeznaczone jest do innych celów, co powinno być brane pod uwagę przy wyborze oświetlenia.

Oświetlenie w salonie

 
Salon stanowi centrum życia rodzinnego. Przy wyborze oświetlenia należy zwrócić uwagę jaka powierzchnia musi zostać oświetlona. W salonie o wymiarach 4x5 metrów (20m2) wystarczy suma źródeł światła o wartości 400W. Idealne rozwiązanie stanowi żarówka energooszczędna, która pozwala zaoszczędzić do 80% energii. Ważnym aspektem przy dostosowaniu oświetlenia jest zwrócenie uwagi na kolor ścian i mebli. Im ciemniejszy kolor mebli, tym więcej koloru absorbuje.
 
 
 
Podstawowy strumień światła tworzy główne oświetlenie, np. oświetlenie sufitowe. Żyrandol klasyczny jest często zastępowany systemami listew.  W salonie powinno być przyciemnione światło, które docenisz podczas oglądania telewizji - chyba nie chcesz zepsuć sobie wzroku. Podczas czytania skorzystaj z lampy stojącej. Najlepszym wyborem będzie lampa stojąca z trybem przyciemniania, ale ostateczna decyzja należy do ciebie.
 
 
Lampy stołowe i stojące z ruchomymi lub obrotowymi ramionami stanowią elastyczne oświetlenie. Poszczególne lampy powinny być włączane osobno. Co zrobić, aby w salon czuć się jeszcze bardziej komfortowo? Należy wybrać oświetlenie z trybem przyciemniania.
 
 
 
Lampy kuchenne
 
Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym zazwyczaj często i na dłuższy okres czasu włączamy światło, dlatego skorzystaj z energooszczędnych diod LED, które nie tylko zaoszczędzą energię, ale potrafią również zmienić kolor strumienia światła. Nad blatem kuchennym zalecamy intensywność światła około 35 W/m2. Należy uważać, aby osoba przygotowująca posiłek w kuchni nie zasłaniała ciałem światła padającego z lampy sufitowej. Oprócz centralnych sufitowych opraw oświetleniowych, proponujemy zastosować oświetlenie pod szafką wiszącą, które doskonale oświetli powierzchnię roboczą. Nad stołem zalecamy umieszczenie regulowanej bocznej oprawy, przy uwzględnieniu wielkości i kształtu stołu. Właściwe umieszczenie powyższego oświetlenia wynosi około 60 cm nad powierzchnią stołu i tuż powyżej wysokości oczu osoby siedzącej przy stole.
 

Oświetlenie sypialni

Nie należy też zapominać o sypialni. Obecnie sypialnie nie są przeznaczone tylko do spania, dlatego istotne jest, aby dostosować odpowiednie oświetlenie. Jednakże, jeśli sypialnia służy tobie tylko do spania, wystarczy zastosowanie
jedno, centralne oświetlenie oraz dwóch lampek na nocnym stoliku. Wymagana ilość światła na 1m2 wynosi 15–20 W. Jeśli posiadasz w sypialni szafy na ubrania, zastosuj oświetlenie w odległości do 50 cm od szafy w taki sposób, aby strumień światła padał również do wnętrza szafy. Wiele osób z pewnością doceni możliwość wyłączenia lub włączenia światła bezpośrednio z łóżka. Takie udogodnienie umożliwia oświetlenie z pilotem.
 
 
 

Oświetlenie łazienki i toalety

Odnośnie oświetlenia w łazience istnieją ścisłe regulacje, ponieważ prąd w połączeniu z wodą tworzy zabójczą mieszankę. Normy określają, że oprawa musi znajdować się co najmniej 60 cm od wanny lub kabiny prysznicowej oraz musi posiadać stopień ochrony co najmniej IP 44. W przypadku oświetlenia nie będącego w bliskim kontakcie z wodą wystarczy IP 23. Niezbędne, podstawowe oświetlenie w łazience zapewniają lampy sufitowe lub ścienne. Opcjonalne oświetlenie można umieścić po obu stronach powierzchni lustra. Oprawa zapewnia, że padające światło pozbawione cieni. Natężenie światła powinno wynosić co najmniej 300 lx.
 
 

Oświetlenie pokoju dziecięcego

 
Oświetlić pokój dziecka nie jest tak łatwo, jak się wydaje. Jest to pomieszczenie, w którym dziecko się bawi, śpi i uczy.
Każde z tych czynności wymagająodrębnego oświetlenia. Oświetlenie w pokoju dziecięcym jest zależne od wieku dziecka. Ważne jest, aby oświetlenie pokryło całe pomieszczenie. Odpowiednie są lampy typu lina. Obok łóżka i na biurku
postaw lampkę. Praworęcznemu dziecku po lewej stronie, a leworęcznemu po prawej. Dla maniaków komputerowych idealnie nadaje się antyodblaskowe oświetlenie nad biurkiem. Mniejsze dzieci boją się ciemności, a zatem docenią wieczorne oświetlenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie natężenie światła 1,5 lux, które zużywa bardzo mało energii, tak więc
można zostawić zapalone światło przez całą noc.
 
Oświetlenie korytarza i holu wejściowego
 
Jeśli masz długi korytarz, zdecyduj się na kilka mniejszych źródeł światła, umieszczonych w regularnych odstępach. Ze względu na krótki pobyt  w takich pomieszczeniach polecamy zastosować żarówkę halogenową. Czy chcesz obliczyć, jaka ilość światła jest potrzebna w danym pomieszczeniu? Zastosuj następujący wzór: 
 
Powierzchnia podłogi pomieszczenia x 10-15 W

Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Copyright © 1993 – 2024 Donoci®. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i