ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Bezprzewodowy system sterowania oświetleniem z protokołem ZigBee | Liderlamp.pl
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

Bezprzewodowy system sterowania oświetleniem z protokołem ZigBee

Mogło Państwa zainteresować
Odpowiedział:
MarcinMarcin

Odpowiedź:

Standard ZigBee stworzony został w celu zaspokojenia zapotrzebowania na tanie, standaryzowane rozwiązanie komunikacji bezprzewodowej oferującej raczej niskie szybkości transmisyjne ale za to niski pobór mocy oraz wysokie bezpieczeństwo i niezawodność transmisji.

ZigBee

ZigBee wykorzystuje jako warstwę transmisyjną standard IEEE 802.15.4 RF, nadbudowując nad nim logiczną strukturę sieci oraz warstwę aplikacyjną. Dzięki daleko posuniętej standaryzacji i elastyczności ZigBee stanie się wkrótce jedyną standardową technologią adresowaną do zastosowań zdalnego monitoringu i sterowania w sieciowych systemach czujników i elementów wykonawczych. Przewidywane do wprowadzenia niezmiernie efektywne kosztowo komponenty realizujące standard ZigBee dają nadzieję na dużą popularność i szerokie wykorzystanie w sieciach bezprzewodowych niewielkiego zasięgu.
 
 
Niewątpliwymi zaletami standardu ZigBee jest wykorzystanie do komunikacji nie licencjonowanych pasm transmisyjnych 2.4GHz (globalnie), 915Mhz (w obu Amerykach) oraz 868Mhz (w Europie). Osiągane prędkości transmisji danych (raw data) wynoszą odpowiednio 250Kbs dla pasma 2.4GHz (10 kanałów), 40Kbs w paśmie 915Mhz (6 kanałów) oraz 20Kbs przy 868Mhz (1 kanał). Oczekuje się, że zasięg transmisji wynosić będzie od 10 do 75, metrów zależnie od wykorzystanej mocy wyjściowej i ukształtowania otoczenia. 


Protokół komunikacyjny standardu ZigBee od samego początku projektowany był z myślą o systemach bateryjnych o bardzo niskim poborze mocy. Dzięki możliwości "usypiania" układu na minuty czy też godziny zapotrzebowanie na moc może być znakomicie zmniejszone, dając w efekcie bardzo niski, średni poziom zużycia energii. Dzięki temu użytkownik może oczekiwać, że pracujące w standardzie ZigBee urządzenia umożliwią wieloletnią pracę na standardowych bateriach.

 
Technologia ZigBee jest świetnie przygotowana do zastosowań w szerokim spektrum aplikacji w różnych dziedzinach przemysłu. Zasadniczo każde rozwiązanie bazujące na standardzie IEEE 802.15.4 RF będzie mogło skorzystać z zalet standardu ZigBee.

Przykładowe obszary zastosowań to:

  • Bezprzewodowe systemy alarmowe
  • Zdalne odczyty czujników do sterowania klimatyzacją
  • Zdalne sterowanie oświetleniem i zasłonami
  • Zdalne wzywanie pomocy przez osoby starsze
  • Uniwersalne zdalne sterowanie dla sprzętu Audio/Video
  • Bezprzewodowe klawiatury i myszki do sprzętu komputerowego
  • Bezprzewodowe detektory dymu i COAutomatyka budynków 


Standard ZigBee znalazł poparcie nie tylko firm, które zawiązały ZigBee Aliance (Honeywell, Invensys, Motorola, Mitsubishi, Philips) ale również nowych członków, którzy uznali przyszłościowy charakter wdrażanego standardu. Obecnie standard definiowany jest przez ponad 35 aktywnych członków stowarzyszenia a ponad 30 członków pracuje nad jego efektywnym wdrożeniem.

 

Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Powiązane produkty

Copyright © 1994 – 2023 Donoci s.r.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i