ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Styl skandynawski, nieskończone źródło inspiracji | Liderlamp.pl
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

Styl skandynawski, nieskończone źródło inspiracji

Aktualności i powiadomienia

Marcin

Zainspiruj się krajami północy przy urządzaniu swojego domu i wybierz oświetlenie do każdego pomieszczenia.

Kiedy syszysz Skandynawia, myślisz zapewne o zimie, równie mrożących krew w żyłach nordyckich kryminałach pełnych napięcia, udanych rozgrywkach hokejowych lub pięknej scenerii w blasku zorzy polarnej. Ale Skandynawia jest także niekwestionowanym innowatorem i przodujcym regionem w dziedzinie wzornictwa. Jest to tak znaczące, że dało nazwę całemu stylowi, nazwanemu po prostu skandynawskim. Umeblowanie domu zgodnie z jego charakerem to sposób na nowoczesne, przestronne pomieszczenia, które zachwycają jednocześnie komfortem i elegancją. W dalszych częściach pokażemy, na czym polega styl skandynawski i jak nasze oprawy oświetleniowe mogą pomóc w jego realizacji.


Jak rozpoznać styl skandynawski?

W pierwszym akapicie daliśmy Ci mały przedsmak i wgląd w to, jakie atrybuty zawiera styl skandynawski. Ale oprócz wymieniania przymiotników możemy również cofnąć się w czasie. Korzenie stylu skandynawskiego sięgają odległej przeszłości. Czas sprawił, że stał się on bardzo wyrafinowany, a jednocześnie minimalistyczny. Jeśli nie lubisz otaczać się mnóstwem rzeczy, a raczej stawiasz na jakość i wyrafinowany układ o nowoczesnych parametrach, to jest to najlepszy wybór dla Twojego domu.


Elementy stylu skandynawskiego w domu

1) Zacznijmy od podstaw. W skandynawskich domach dominują jasne odcienie drewna. Najczęściej spotykane jest drewno dębowe. Zwykle odgrywa ono rolę najbardziej widocznego elementu.


2) Minimalistyczne meble. Mniej znaczy więcej. A w prostocie jest piękno. Oba banalne, ale jednocześnie wskazujące na podstawowe elementy mebli skandynawskich i ich aranżacji.


3) Cienkie linie i powierzchnie. Po stylu skandynawskim nie należy spodziewać się odważnych trendów wzorniczych. Dotyczy to również kształtów i materiałów wszystkich wyrobów. Główną rolę odgrywa drewno i czyste linie.


4) Brak jaskrawych barw. Stonowane kolory (biały, szary, kremowy, beżowy) nie są równoznaczne z nudą, raczej podkreślają ich przestronność pomieszczenia.


5) Drobne dodatki. Nieobecność kiczu, nacisk na funkcjonalność. Akcesoria w stylu skandynawskim mają zazwyczaj cel wykraczający poza ich minimalistyczny wygląd, co wyjaśnia, dlaczego znajdują się w domu. Typowe akcesoria to na przykład lustra, tekstylia (koce, poduszki, narzuty) lub wiszące ramki na obrazy i zdjęcia.


6) Światło naturalne. Duże okna francuskie lub klasyczne, częsty brak zasłon. Tak, aby przez okna do pomieszczenia wpadało dużo światła słonecznego. Do tego elementu nawiązuje wzornictwo opraw oświetleniowych lub żarówek, które są oparte na stylu skandynawskim. Więcej na ten temat powiemy w kilku następnych akapitach. (


Skandynawski styl lamp

Każdy kąt Twojego domu to miejsce, które możesz zamienić w reinkarnację pięknego domu stojącego na przedmieściach Oslo lub Sztokholmu. Odwiedźmy razem poszczególne pomieszczenia. Nie pominiemy w też podróży zakątków na świeżym powietrzu.


Pokój dzienny

Zaczynamy tam, gdzie większość z nas spędza większość czasu, nie licząc sypialni. Zaczniemy od góry. Lampy sufitowe są doskonałym narzędziem do stworzenia skandynawskiego ducha w domu. Naturalne kolory odcieni wiszących lamp można w artystyczny sposób połączyć z drewnianymi meblami. Ponieważ styl skandynawski obejmuje zarówno meble wykonane w całości z drewna, jak i połączenie drewna z innymi materiałami (zwłaszcza z metalem), droga do niego nie będzie skomplikowana. Jednocześnie naturalny kolor doskonale kontrastuje z innym ważnym elementem stylu skandynawskiego - z czernią. Co więcej, emitowane przez nią światło ma ambicję stać się najbardziej efektownym elementem całej przestrzeni po zmroku.
Przykład: żyrandol na lince AXEL lub żyrandol na lince CEED

Sypialnie

Oprócz lamp sufitowych, najbardziej widoczną cechą stylu skandynawskiego w pokojach dziennych są lampy stojące. I to nie tylko tych od projektantów. Lampa jest przede wszystkim środkiem do stworzenia przytulnej przestrzeni życiowej, na co mieszkańcy krajów skandynawskich kładą duży nacisk. Niekończące się noce i ponura pogoda za oknem, która utrzymuje się przez długie dni i tygodnie, wymagają przeciwwagi. Jeśli naturalne światło z ognia w postaci kominka nie jest dostępne, lampa może być świetnym substytutem. Oczywiście nie dotyczy to tylko dalekiej północy; w naszych szerokościach geograficznych również zdarzają się dni, kiedy najlepszym rozwiązaniem jest po prostu położenie się na łóżku z ciekawą książką i zapalenie lampki.
Przykład: lampa podłogowa GALAXY lub lampa wisząca OLVERO

Przestrzenie na zewnątrz

Styl skandynawski jest stylem otwartym i czerpie to, co najlepsze z innych stylów. Zwłaszcza z innych krajów europejskich. Oświetlenie zewnętrzne w stylu girland ma swoje korzenie w starożytnej Grecji i Rzymie. Starożytni Rzymianie i Grecy po raz pierwszy wykorzystywali naturalne motywy do tworzenia dekoracyjnych łańcuchów girlandowych, komponując je z kwiatów lub owoców. Przez kolejne stulecia czekano na Edisona i jego żarówkę, aby stworzyć łańcuchy świetlne (girlandy), jakie znamy dzisiaj. Te w stylu skandynawskim są zgodne z ich charakterystyką - naturalne ciepłe światło i kontrastujący z nim ciemny łańcuch. Dzięki łańcuchowi na świeżym powietrzu można zamienić nawet zwykłą kolację w środku tygodnia w romantyczne przeżycie. 

Przykład: Zewnętrzny łańcuch dekoracyjny GIRLANDA lub kinkiet SIGMA MINIBez względu na to, czy zdecydujesz się wprowadzić styl skandynawski do całego domu, czy też "tylko" przejmiesz niektóre jego elementy, nie popełnisz błędu!

Tak więc:"Lycka till!"

Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i