ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Maksymalizacja korzyści z paneli słonecznych | Liderlamp.pl
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

Maksymalizacja korzyści z paneli słonecznych

Aktualności i powiadomienia

Marcin

Moc, rozmiar i liczba paneli fotowoltaicznych w domowej instalacji fotowoltaicznej mają duży wpływ na to, jaką część zużycia energii elektrycznej będzie ona w stanie pokryć.

W poprzednich artykułach naszej serii dotyczącej fotowoltaiki wyjaśniliśmy różnice między panelami słonecznymi monokrystalicznymi a polikrystalicznymi oraz dokładnie omówiliśmy możliwości ich rozmieszczenia. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej innym ważnym parametrom, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu ogniw fotowoltaicznych. Będzie mowa o ich mocy, rozmiarze i liczbie.


Moc paneli słonecznych

Moc fotowoltaiki zależy od wielu czynników, jednym z nich jest słońce. Gdy świeci, na powierzchnię ziemi w naszych warunkach geograficznych dociera około 1 kW energii słonecznej na metr kwadratowy. Fotowoltaika jest w stanie przekształcić około 17% tej energii w energię elektryczną. Moc ta jest mierzona w jednostkach watt peak (Wp) i oznacza, ile watów panel wyprodukuje, gdy jest pełnię oświetlany promieniami słonecznymi w danej chwili. Dla porównania, trzy do czterech paneli słonecznych jest w stanie wyprodukować około 1 MWh energii rocznie. Aktualną moc w dużym stopniu wpływają na szczególności dwie czynniki:

Usłonecznienie – im niższe jest nasłonecznienie, tym mniejszy jest prąd wytworzony przez panele słoneczne. Przy dużej zachmurzeniowości moc panelu może spaść nawet o 95% w porównaniu do stanu idealnego. Poziom nasłonecznienia różni się w zależności od pór roku, ale także od szerokości geograficznej. Lepsze warunki panują na południu i środku Europy, a gorsze na przykład w Skandynawii.

Temperatura – wyższa temperatura nie oznacza automatycznie wyższej mocy paneli słonecznych. Najlepsza temperatura to około 25 stopni Celsjusza. W gorące letnie dni, gdy temperatura sięga nawet 50 stopni Celsjusza, moc fotowoltaiki może spaść o całe 20%. Niższą moc trzeba jednak przede wszystkim uwzględnić w miesiącach zimowych.Rozmiar paneli słonecznych

W naszej ofercie znajdziesz panele słoneczne o różnych rozmiarach. Najpopularniejsze wymiary obejmują te, które sięgają od 170 do 230 centymetrów wysokości, od 100 do 115 centymetrów długości i mają ok. 3 do 4 centymetrów szerokości. Standardowa powierzchnia typowego panelu mieści się w przedziale od 170 do 265 centymetrów kwadratowych. Różnice w wydajności paneli słonecznych w zależności od różnicy dziesiątek centymetrów w całkowitej powierzchni oscylują w jednocyfrowym zakresie procentowym. Wydajność tych mniejszych wynosi około 17%, a tych większych około 21%. W związku z instalacją i obciążeniem dachu należy również wziąć pod uwagę, że panel słoneczny nie jest lekki, średnio waży od 20 do 30 kilogramów.

Liczba paneli słonecznych

Na ogólną liczbę paneli słonecznych, które zdecydujesz się zakupić, będą miały wpływ przede wszystkim dwie zmienne: dostępna przestrzeń i pożądana moc całego systemu fotowoltaicznego. Oczywiście obowiązuje proste zasady: im więcej paneli instalujesz, tym wyższą moc można osiągnąć. Jeden panel fotowoltaiczny jest w stanie wytworzyć około od 250 do 450 kilowatogodzin energii rocznie. Sam w sobie jest w stanie pokryć roczne zapotrzebowanie na energię oszczędnej lodówki i zmywarki razem.
Szacunkowa roczna produkcja energii elektrycznej z paneli słonecznych

Jeśli przyjmiemy średnią roczną moc jednego panelu słonecznego na poziomie 300 Wp, można łatwo oszacować moc całego systemu na jeden rok w zależności od liczby paneli:

liczba paneli

roczna wydajność systemu

1

300 Wp, 0,3 MWh

3

900 Wp, 0,9 MWh

6

1 800 Wp, 1,8 MWh

9

2 700 Wp, 2,7 MWh

12

3 600 Wp, 3,6 MWh

15

4 500 Wp, 4,5 MWh

20

6 000 Wp, 6 MWh


Maximální výkon bez nutnosti licence

Při pořízení vyššího počtu panelů se vaše domácnost výrazně přiblíží k energetické soběstačnosti zejména v období od března do listopadu, kdy jsou podmínky pro vytváření elektrické energie z fotovoltaiky nejlepší. Myslete však na to, že výkon fotovoltaické elektrárny by neměl být vyšší než 10 000 Wp, tedy 10 kWp. To je hodnota, která odpovídá zhruba 33 fotovoltaickým panelům. Do tohoto limitu se na vlastníka nevztahuje povinnost disponovat licencí k provozování solární elektrárny. Pro stejný limit (10 kWp) navíc platí osvobození od daně z příjmů v případě, že budete chtít elektřinu dodávat do distribuční sítě.

Počítejte a zvažte prodej do distribuční sítě

Při komplexním zvažování o výkonu, velikosti i počtu solárních panelů také doporučujeme projít záznamy o spotřebě elektrické energie z posledních několika let. Zvažte rovněž, jestli budete chtít část solární energie prodávat do distribuční sítě. S pomocí tabulky o pár řádků nahoře se snadno dopočítáte, kolik procent spotřeby elektrické energie ve vaší domácnosti bude fotovoltaika schopna pokrýt.

Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i