ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Jak zamontować gniazdo wtykowe? | Liderlamp.pl
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

Jak zamontować gniazdo wtykowe?

Aktualności i powiadomienia

Marcin

Montowanie instalacji elektrycznej może być niezłym wyzwaniem. Ostatnim krokiem w montażu instalacji elektrycznych jest gniazdo elektryczne, czyli złącze stanowiące część tej instalacji. Podpowiadamy, jak zamontować gniazdko oraz jak podłączyć gniazdko podwójne w Twoim domu.

Gdzie montować gniazda wtykowe?

Umiejscowienie gniazda wtykowego jest niezwykle ważne. Standardowym miejscem gdzie znajduje się gniazdo natynkowe jest ściana, ok. 30 cm od podłogi. W łazienkach z kolei zaleca się montaż gniazda elektrycznego na wysokości powyżej metra.

Jeśli dokonujesz remontu istniejącego już mieszkania albo domu, łatwiej Ci będzie określić gdzie wstawić gniazdka. Przy budowie od zera ciężko jest przewidzieć, jaki będzie układ mebli. Pod uwagę trzeba brać to, ile sprzętów elektrycznych planujemy mieć w pokoju.

Najbezpieczniej jest zamontować dwa gniazda po obu stronach okna, przy kaloryferze. Dobrze jest też zamontować dodatkowe inteligentne gniazdko w głębi pokoju. 

Jeżeli montujesz gniazda w sypialni, zrób to w miejscu, gdzie będzie stało łóżko. Z kolei w kuchni dobrze jest zamontować min. dwa gniazda na wysokości blatu do gotowania - na przykład gniazdko elektryczne podwójne.

Montaż gniazdka w 3 prostych krokach

Wiesz już gdzie i ile gniazdek potrzebujesz. A więc jak podłączyć gniazdko elektryczne w pokoju?

Lista narzędzi potrzebna do samodzielnego montażu gniazdka:

  • wiertarka wyposażona w opcję kucia
  • paca
  • młotek
  • kombinerki
  • śrubokręt
  • miernik
  • nóż
  • poziomica
  • ołówek.

Krok 1. Osadzenie puszki

Wyznacz miejsce, gdzie będzie zamontowane gniazdko. Za pomocą wiertarki wykonaj dziurę. Zaznacz na ścianie przebieg kabli. Wzdłuż wyznaczonej linii wykuj tzw. bruzdę na kable - na szerokość i głębokość ok. 2 cm. Ma się ona zakończyć kilkanaście cm przed gniazdkiem. Odłącz prąd i resztę bruzdy wykonaj ręcznie. W bruździe wywierć otwory na uchwyty montażowe w odległości 50 cm. Zagruntuj całą bruzdę za pomocą podkładu.

Odmierz odpowiednią długość kabla. Za pomocą noża odetnij końcówkę kabla i ściągnij końcówkę izolacji z odsłoniętych kabli szczypcami o długości 2 cm. Najpierw wykonaj w puszce otwory, przez które zostanie przeprowadzony przewód. Poprowadź go wzdłuż rowka i przymocuj do ściany za pomocą uchwytów montażowych nałożonych na kabel. Za pomocą młotka wbij uchwyty w wywiercony otwór w puszce.

Measure the appropriate length of the cable, inflating this figure. Use a knife to cut the end of the cable and strip the end of the insulation from the exposed wires with pliers 2 cm long. First make holes in the box, through which the cable will be passed. Route it along the groove and attach it to the wall with the mounting brackets superimposed on the cable. Use a hammer to hammer the handles into the drilled hole in the can.

Krok 2. Podłączenie gniazdka

Aby podłączyć gniazdko, należy podłączyć wszystkie przewody. Podłącz brązowy przewód do lewego bolca gniazdka. Umieść niebieski przewód na środkowym bolcu. Przymocuj zielony i żółty przewód do śruby centralnej lub szybkozłącza. Nadmiar przewodów należy złożyć w harmonijkę, aby ułatwić osadzenie gniazda w puszce. Po zainstalowaniu okablowania zakryj bruzdę tynkiem.

Krok 3. Montaż gniazdka

Polecamy model gniazda z wkrętami wkręcanymi w obudowę puszki - takie gniazda są bardziej stabilne niż gniazda rozporowe. Dzięki tym wkrętom możesz wypoziomować gniazdo w ścianie. Dokręć rozpórki, które mają za zadanie ustabilizować wnętrze gniazda głęboko w puszce. Za pomocą śrubokręta dokręć pokrywę do gniazdka.

Rodzaje gniazdek w Polsce

Typ gniazdkaKrótki opis
Typ C (CEE 7/1)Gniazdko z dwoma otworami i okrągłym zagłębieniem pod wtyczkę, bez uziemienia. Dopuszczalne obciążenie 6 A, 10 A, 16 A. Obecnie gniazdko można spotkać w starym budownictwie sprzed 2000 roku.
EuroplugOdmiana gniazda typu C o zredukowanych gabarytach i zagłębieniem w kształcie spłaszczonego sześciokąta, przeznaczone do podłączenia wtyczki Europlug. Gniazdo jest dostosowane do podłączania urządzeń o małej mocy takich jak np. radio lub też zasilacze wtyczkowe. Dopuszczalne obciążenie takiego gniazda to 2,5 A. Tego rodzaju gniazdka są rzadko stosowane, najczęściej występują w formie gniazd w przedłużaczach.
Typ E (CEE 7/5)Najczęściej spotykany rodzaj gniazdka w Polsce. Gniazdko posiada dwa otwory(na przewód fazowy i neutralny) oraz jeden bolec umieszczony pomiędzy nimi na przewód uziemienia ochronnego (PE). Ten typ gniazdka często określany jest mianem belgijskiego lub francuskiego. Głównie stosuje się go we Francji, w Belgii, w Polsce, w Czechach, na Słowacji. Gniazdko typu E dostosowane jest do obciążenia 16 A.



Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i