ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Jak rozmieścić gniazdka i włączniki w domu? | Liderlamp.pl
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

Jak rozmieścić gniazdka i włączniki w domu?

Wnętrze
Odpowiedział:
MarcinMarcin

Odpowiedź:

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak należy rozmieścić gniazdka i włączniki w domu lub swoim mieszkaniu? Z pomocą przychodzi nasz artykuł. Dowiesz się z niego na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas podejmowania decyzji o rozmieszczeniu gniazdek i włączników. Zapraszamy do lektury!

Jak rozmieścić obwody elektryczne?

Pierwszą ważną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę przy rozmieszczaniu gniazdek jest podział na obwody. Sprzęty, które pobierają dużo energii powinny być podpięte do osobnego obwodu niż mniej potrzebny, pobierający mniej energii asortyment. Takim sprzętem jest np. kuchenka elektryczna. Powinna ona być podpięta do obwodu trójfazowego.

Natomiast takie sprzęty jak pralka lub zmywarka, będące sprzętem pobierającym mniej energii, podpinamy do obwodu jednofazowego.

Warto by osobny obwód stanowiło także oświetlenie.



Na jakiej wysokości zamontować gniazdko?

Największą swobodą możemy cieszyć się w zwykłych pokojach. Gniazdko możemy zamontować na takiej wysokości  jak jest nam wygodnie. Zazwyczaj jest to 30cm nad podłogą, ze względów estetycznych. Ten wybór jednak należy do ciebie.

W przypadku kuchni warto już jednak zwrócić uwagę na możliwość zalania pomieszczenia. Zdecydowanie bezpieczniej będzie zamontować gniazdko minimum 30cm nad podłogą, jednak zdecydowanie bardziej zalecana jest wysokość od 1m do 1,5m.

W przypadku łazienki 1,5m nad podłogą jest obowiązkiem. Jest to pomieszczenie ze stałym ryzykiem zalania i umieszczanie gniazdek niżej byłoby niebezpieczne.


Gdzie zamontować gniazdka w domu?

Aby skutecznie rozmieścić gniazdka w pomieszczeniu trzeba najpierw znać rozmieszczenie mebli oraz ilość sprzętów domowych, które będą wymagały podłączenia do gniazdka. Trzeba pomyśleć o każdym stale podłączonym urządzeniu, tych podłączanych okazjonalnie oraz o kilku gniazdkach rezerwowych. 

Coś zawsze nas zaskoczy, dlatego warto mieć ich więcej. Zwróć też uwagę na swoje indywidualne potrzeby. Gdzie będziesz spędzać wolny czas z urządzeniami takimi jak telefon czy laptop? Pamiętaj, że będą one potrzebowały gniazdka do ładowarki.

Zbyt duża ilość przedłużaczy w domu nie tylko wygląda nieestetycznie ale i niesie za sobą ryzyko przeciążenia instalacji.

Bezpieczeństwo instalacji elektrycznej

Warto zwrócić uwagę, że w domach drewnianych większa ilość gniazdek zwiększa ryzyko pożarowe.

Gniazdka nie powinny znajdować się na odległość bliższą niż 60cm od kranu. Powinny być także oddalone od wanny czy prysznica.

Bezpieczne gniazdka to gniazdka dobrej jakości, wtyczkowe, ze stykiem ochronnym. Nie daj się nabrać na niższe ceny. Zwróć uwagę czy informacja techniczna jest pełna, czy gniazdko ma atesty oraz znak CE. W łazience oraz kuchni zainstaluj wyłączniki różnicowoprądowe ze stykiem ochronnym połączonym z przewodem ochronnym.

Pamiętaj jednak, że to są tylko wskazówki i prawdziwe, pełne bezpieczeństwo może zapewnić ci tylko konsultacja z doświadczonym elektrykiem!


Jak prawidłowo zamontować włącznik światła?

Włącznik światła najlepiej umieścić na ścianie zaraz przy wejściu do pomieszczenia. Dla wygody powinna być to strona przeciwna do tej w którą otwieramy drzwi do pokoju.

Jeśli chodzi o takie pomieszczenia jak np. łazienka, włączniki mogą być zainstalowane przed wejściem do nich, a nie w środku.

W sypialni dla wygody warto pomyśleć o tym, by włącznik zainstalować również przy łóżku.

Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i