ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Jak dobrać oświetlenie do pokoju? | Liderlamp.pl
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

Jak dobrać oświetlenie do pokoju?

Aktualności i powiadomienia

Marcin

Podczas aranżacji nowego pomieszczenia jednym z najważniejszych elementów na które należy zwrócić uwagę jest oświetlenie pokoju które spełnia wiele funkcji. Prócz oczywistej, czyli zapewniania nam światła w momencie w którym tego naturalnego nie ma lub nie mamy do niego dostępu, należy również wziąć pod uwagę nastrój który będzie wywoływany przez dane oświetlenie momencie w którym będziemy się zastanawiać jak rozświetlić pokój.

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do pokoju?

Najpierw skupmy się na tym jakie są rodzaje światła białego. Na opakowaniu od żarówki będzie umieszczona informacja o rodzaju barwy emitowanej przez żarówkę, podana w kelwinach. Mamy trzy główne barwy światła, które mają różnie odcienie oraz właściwości, więc jak dobrać oświetlenie do pokoju oraz ile lamp w pomieszczeniu powinno się znaleźć

Barwa ciepła światła

2700 - 3200 kelwinów  -  światło emitowane przez żarówkę w takim przedziale będzie określane jako ciepłe. Oznacza to że będzie ono wpadało w odcienie żółci oraz pomarańczy. Barwa ta ułatwia uspokojenie, relaks czy ogólne wyciszenie. Świetnie sprawdzi się więc jako oświetlenie do pokoju typowo przeznaczonych do odpoczynku np. sypialni. Ma swoje zastosowanie w lampkach nocnych.

Światło takie nie przemęcza wzroku, dlatego będzie one dobre np. przed snem. Umieszczenie takiego światła w pokoju dziennym jako alternatywa do zimniejszych źródeł światła również nie będzie złym pomysłem. 

Barwa neutralna światła

3300 - 4500 kelwinów - światło takie określane jest jako neutralne. Jest ono czymś pomiędzy barwą ciepłą a neutralną. W zależności od tego jaką żarówkę wybierzemy będzie ono bardziej przypominać biały lub bardzo jasny odcień żółtego. 

Nazwa "neutralne" oznacza że jego działanie na organizm nie przynosi żadnych skutków. Może się więc okazać idealnym wyborem do pomieszczeń dziennych jak salon, kuchnia czy przedpokój. Jeżeli zadajemy sobie pytanie "jakie oświetlenie do pokoju" będzie najbardziej uniwersalne to będzie to właśnie takie. Przykładowo, może być to żyrandol, kinkiet, lub plafon - w zależności od pomieszczenia.


Barwa zimna światła

4600 - 6500 - jest to zakres światła określanego jako zimne. Faktycznie emituje ona biel, która może wpadać w jaskrawe odcienie niebieskiego. Jej wpływ na organizm może być wyczuwalny. Zimne światło będzie pobudzać do pracy, pomagać przyswajać teksty czy czytać ze zrozumieniem, będzie polepszać koncentrację a co za tym idzie będzie powodować bardziej efektywną pracę. 

Światło takie sprawdzi się więc jako oświetlenie pomieszczeń biurowych lub jako lampka do biurka. Sprawdzi się ono również jeżeli szukamy sposoby jak oświetlić pokój, ponieważ taka żarówka będzie emitować dużo światła.

Jeżeli już wiemy do jakich celów oraz do jakiego pomieszczenia poszukujemy oświetlenia warto zestawić to z powyższymi informacjami aby pomóc sobie w wyborze odpowiedniego oświetlenia w pokoju oraz zdecydowaniu ile lamp w pokoju powinno się znaleźć.

Do jakiego pomieszczenia jaką barwę wybrać?

PomieszczenieWskaźnik temperatury światła
mieszkanie / dom
~2700/3000K albo dzienna (4000K)
biuro, praca
4000K
magazyn
4000K
kuchnia w lokalu gastronomicznym
4000K
oświetlenie zewnętrzne
4000K
pracownia lakiernicza
6000K


Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i