Oświetlenie LED a oszczędność energii
Pierwsze pytanie, które zadajemy sobie, kiedy myślimy o oświetleniu LED to: Czy żarówki LED są oszczędne? Oświetlenie LED - czy się opłaca? Szukając odpowiedzi na to pytanie, najpierw musimy zrozumieć, jak działa tego typu żarówka.
W odróżnieniu od żarówki tradycyjnej nie ma ona żarnika, a składa się wyłącznie z samych komponentów elektronicznych, przez które przepływa prąd elektryczny. Dzięki temu dioda się nie nagrzewa, a przy tym nie marnuje prądu na wytworzenie energii cieplnej. Powstała podczas przepływu nadwyżka energii elektrycznej jest zamieniana w światło widzialne, co sprawia, że dioda LED świeci.
Czy żarówki LED pobierają dużo prądu?
To kolejne pytanie, które zadaje sobie wiele konsumentów przed wyborem oświetlenia i dokonaniem zakupu. W tym przypadku również musimy porównać to źródło światła do konwencjonalnej żarówki.
Statystycznie tradycyjne żarówki zużywają około 2400 W energii dziennie, natomiast żarówki LED pobierają tylko 320W prądu na dobę.
A jak te dane przekładają się na koszty?
Ile kosztuje godzina świecenia żarówki LED?
To pytanie to prawdopodobnie najważniejsza kwestia dla każdej osoby zastanawiającej się nad tego typu oświetleniem. W tym momencie należy wykonać odpowiednie kalkulacje:
- 1 kW = 1000 W
- Przyjmujemy, że koszt jednej kWh to 80 groszy.
- Tradycyjna żarówka: 2,4 kWh x 0,8 = 1,92 zł.
- Żarówka LED: 0,32 kWh x 0,8 = 0,26 zł
Jak wynika z powyższych obliczeń, oświetlenie LED jest znacznie tańsze, co oznacza, że jest również korzystniejsze.
Oświetlenie LED - czy się opłaca?
Zdecydowanie tak! Za sprawą nowoczesnej technologii wykorzystanej w diodach LED możesz obniżyć koszty kilkukrotnie, a ponadto ich żywotność jest znacznie dłuższa niż standardowych żarówek.