ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Historia żarówek i oświetleń | Liderlamp.pl
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

Historia żarówek i oświetleń

Aktualności i powiadomienia

Marcin

Dziś jest bardzo łatwe zapalić światło i z powrotem go zgasić. Czy natomiast wiecie, co dziś tak oczywiste rzeczy jak żarówki lub oświetlenia poprzedzało i jaka jest ich historia? Jeżeli nie, to teraz jest okazja do poszerzenia wiedzy.

Chyba nie ma nikogo, kto kilkakrotnie dziennie niewłączyłby lub z powrotem niewyłączył oświetlenie. Do domu przyjdziecie po ciemku, rano wychodzicie po ciemku, w nocy w drodze do łazienki potrzebujecie sobie zapalić światło.  Automatycznie sięgniecie po włączniku Waszego żyrandola albo lampki lub dziś nawet możecie nacisnąć przycisk na pilocie albo na smart phonie i wtedy uruchomić inteligentne oświetlenie, które jest sterowane zdalnie. Jak idziecie ulicą, świecią Wam na drogę oświetlenia uliczne. Krótko mówiąc oświetlenie postrzegamy jak oczywistość. Nie bylo tak od zawsze. Żebyście także Wy mieli wiedze o historii oświetlenia, mamy dla was kilka informacji. 
null 

Od łuczywa do żarówek i oświetleń 

Jak pewnie wiecie, dawno temu był jedynym żródłem światła ogień. Z upływem czasu natomiast ludzie odkryli, że to nie będzie wystarcząć. Nawet wtedy mieli skłóność do odkrywania nowych ulepszeń, które by ulatwili im życie. Przes jakiś czas tę rolę pełniły łuczywa. Po jakimś czasie nawet łuczywa wydawały się odrobinę niezręczne.  W ten moment pojawił się pomysł zwany pałnik, gdzie zapalał się knot, i na tym oparciu pałniki świeciły. Po następnych próbach okazała się na przykład latarnia, po odkryciu el. prądu potem lampa łukowa. Niedługo potem zrodziła się pierwsza żarówka. 
null                       null

Podziękować należy Edisonowi 

Żarówka w klasycznym rozumieniu jest w istocie proste urządzenie, które służy do przemiany elektrycznej energii na światło. Dziąła na zasadzie ogrzewania cienkiego wolframowego przewodnika prądem elektrycznym, którym prąd przecieka. Ten dla nas już powszechnie znany i stosowany wynalazek o nazwie żarówka udoskonalił i wkońcu opatentował mężczyzna o imieniu Thomas Alva Edison juz w roku 1879. Pierwsze zapałenie żarówki, która świeciła 40 godzin, odbyło się 21 października 1879. Ten mężczyzna nie odkrył natomiast pierwszą werzję żarówki. Zupełnie pierwszy, kto żarówkę odkrył, był Heinrich Göbel w roku 1854. Od tej pory gdy ich Edison opatentował podlegały żarówki i ogólnie oświetlenia nieustannemu rozwojowi.W momecie gdy główny cel został spełniony, czyli święcenie, nacisk był kładziony także na wygłądzie. Dlatego żarówki zaczeły być umieśczane do różnych kłoszy itp., do dzisiaj znanych oświetleń. Pod wpływem technicznego rozwoju się świecenie nieustannie rozwijało.  Od klasycznych żarówek, które się stosowały wcześniej, do elektrooszczędnych, halogenowych, żarówek LED lub LED oświtleń, które zachęcaja do jak oszczędzania jak najbardziej.
null
Z upływem czasu przyszłą też konieczność mieć oświetlenie także na zewnątrz. Z odkryciem, że nie nadają się takie same oświetlenie jak do domu także na zewnątrz, dlategoże nie jest to bezpieczne, zaczeło się myśleć o wyższej bezpieczności zewnętrznych oświetleń. Zaczeły się więc produkować także oświetlenia zewnętrzne, które miały wyższy stopień krycia IP niż te wewnętrzne. Temu wszystkiemu natomiast poprzedzała długa droga. 
null 
Żarówki i oświetlenia krótko mówiąc przeszły przez długi historyczny oraz techniczny rozwój . W momencie gdy sobie więc zapalicie swą ulubioną lampkę albo żyrandol w salonie, pomyśłcie na epoki, gdy ludzie takiej możliwości nie mieli. 

Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i