ReviewsWidget_ReviewsAboutUs Historia i ciekawostki o oświetleniu LED | Liderlamp.pl
Nowy system magazynowy działa już prawidłowo i ponownie realizujemy wysyłki z prędkością, do której jesteście przyzwyczajeni. Przepraszamy za wcześniejsze opóźnienia. Więcej tutaj.
Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Do otrzymania darmowej dostawy brakuje jeszcze 200
Wszystkie kategorie

Historia i ciekawostki o oświetleniu LED

Aktualności i powiadomienia

Marcin

Oświetlenie LED stało się bardzo popularne od momentu wprowadzenia na rynek. Nic dziwnego, ponieważ jest bardzo wydajne i energooszczędne. Jego działanie opiera się na zjawisku elektroluminescencji zachodzącym w diodach elektroluminescencyjnych (ang. light-emitting diodes, LEDs). Oznacza to, że w diodach są substancje emitujące fotony, kiedy przepływa przez nie prąd elektryczny. Jednak nie były one znane od zawsze. Zobacz jak kształtowała się historia lamp LED.

Historia żarówek LED

W roku 1907 Brytyjczyk Henry Joseph Round odkrył istnienie materiałów nieorganicznych mogących emitować światło pod wpływem działania prądu. Mimo publikacji tego odkrycia w czasopiśmie ,,Electrical World’’, zostało ono zapomniane.

Dopiero w roku 1921 rosyjski fizyk Oleg Łosiew zwraca uwagę na zjawisko elektroluminescencji i przeprowadza swoje badania. Równolegle, w 1935 roku, inny fizyk Georges Destriau zauważa, że siarczek cynku potrafi emitować światło. Ale do diody było jeszcze daleko...


Historia LED

Historia lampek LED zaczęła się w 1962 roku, gdy powstała pierwsza LED. Była to czerwona dioda stworzona przez Amerykanina Nick'a Holonyaka, a później produkowana na skalę przemysłową. Następnie eksperymentowano z uzyskaniem innych kolorów światła, na skutek czego do produkcji na początku lat 70. trafiły LED'y zielone, żółte i pomarańczowe.

Dioda żółta została wynaleziona przez George’a Craforda w 1972 roku i świeciła dziesięć razy jaśniej, niż wcześniejsze LED'y czerwone.

Dzięki zastosowaniu nowych czteroskładnikowych związków chemicznych w połowie lat 80. wyprodukowano super jasne diody nowej generacji. Natomiast w roku 1993 dzięki Japończykowi Shuji Nakamura zaczęto produkcję doskonale niebieskiej, ulepszonej zielonej i białej diody. Tak zaczęła się historia oświetlenia LED.

Kiedy powstały żarówki LED?

Żarówki LED, które znamy i lubimy montować w naszych domach, weszły do powszechnego użytku dopiero na początku XXI wieku. Stały się one odpowiedzią na dążenie do wycofania energochłonnych żarówek tradycyjnych.

Lampa LED może świecić kilkadziesiąt razy dłużej, niż zwykła żarówka i zużywa o wiele mniej energii elektrycznej. Dlatego można powiedzieć, że odkrycie zjawiska elektroluminescencji na początku XX wieku przyczyniło się do przełomu w historii oświetlenia.


Ciekawostki o oświetleniu LED

CiekawostkaOpis
Właściwości niebieskiego oświetlenia LED
Niebieskie oświetlenie LED pomaga utrzymać jedzenie świeże. Badania jednej uczelni pokazały, że niebieskie światło posiada silne przeciwbakteryjne działanie.
Oświetlenie LED a UV
Oświetlenie LED nie emituje promieniowania UV, więc nie przyciągają owadów.
Wynalazca niebieskiego oświetlenia LEDWynalazca niebieskiego oświetlenia LED – Shuji Nakamura otrzymał za swój wynalazek tylko 200 dolarów, natomiast firma, dla której pracował, uzyskała przychód w miliardach dolarów.
Oszczędność przy oświetleniu LEDGdyby całe Stany Zjednoczone w porze świątecznej wymieniły tylko połowę klasycznego oświetlenia na LED, można by było zaoszczędzić kwotę nawet 17.2 dolarów w jednym domu.


Autor článku:

Marcin
Marcin Specjalista ds. obsługi klienta

Marcin jest nie tylko specjalistą od obsługi klienta, ale także entuzjastą nowoczesnego oświetlenia LED.W swoich artykułach doradzi Państwu, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej lub zdradzi wiele pomysłów na doskonałe oświetlenie Państwa domu i ogrodu.'

Pytajcie się o cokolwiek

Marcin

Doradzę z wyborem i problemami technicznymi

22 307 05 83(pn.-pt. 8-17:30 godz.)

Zapytajcie się
 

Copyright © 1994 – 2022 Donoci sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych. i