Do każdego domu lub mieszkania kupujemy różne rodzaje oświetlenia. Sposób, w jaki oświetlenie będzie świecić, jest jednym z ważnych aspektów przy wyborze. Wyróżniamy dwa rodzaje oświetlenia - bezpośrednie i pośrednie. Ale co to oznacza w praktyce?
Oświetlenie bezpośrednie
Gdy usłyszysz światło bezpośrednie, prawdopodobnie wyobrazisz sobie ostre i jasne światło. Są to światła skierowane na określony obszar lub obiekt. Oznacza to, że świecą bezpośrednio. Możemy wykorzystać tę formę oświetlenia do różnych celów. Oświetlenie bezpośrednie stosuje się np. jako światło podstawowe lub główne lub też w miejscach, w których chciałbyś oświetlić określoną część pomieszczenia lub wyróżnić określony obiekt.
Oświetlenie pośrednie
Istnieje różnica międzyoświetleniem pośrednim a oświetleniem bezpośrednim. Oświetlenie pośrednie to światło, które jest odbijane od sufitu lub ściany i w ten sposób świeci równomiernie w całym pomieszczeniu. Do oświetlenia pośredniego najczęściej stosuje się ciepłą biel, która gwarantuje przyjemną atmosferę i nie oślepia.
O czym należy pomyśleć przy wyborze
Przy bezpośrednim świetle zawsze musisz pamiętać, że nie powinno być oślepiające i nie powinno świecić bezpośrednio w Twoje oczy. Kierunek świecenia należy następnie dostosować tak, aby światło nie odbijało się od różnych powierzchni odbijających światło. Może to być na przykład telewizor lub ekran komputera.
Światło pośrednie może również powodować zmęczenie oczu. Może się tak zdarzyć, jeśli jest to jedyny rodzaj oświetlenia w pokoju. W praktyce oznacza to, że najlepsze i prawidłowe oświetlenie całego pomieszczenia zapewnia odpowiednia kombinacja oświetlenia bezpośredniego i pośredniego.
Jak stworzyć oświetlenie pośrednie
Oświetlenie pośrednie jest tworzone na przykład za pomocą oświetlenia sufitowego lub ściennego. W przypadku kinkietów, oświetlenie pośrednie tworzy się poprzez emisję światła w górę lub na ścianę. Oświetlenie pośrednie można stworzyć również z innych świateł za pomocą mniejszych lub większych kloszy. Taśmy LED umieszczone na spodzie mebli również są do tego idealne.
Przykłady zastosowania oświetlenia bezpośredniego i pośredniego
Połączenie kilku rodzajów różnych świateł doskonale nadaje się jako bezpośrednie oświetlanie. Aby wyróżnić różne miejsca lub obiekty, możesz użyć reflektorów, których światło możesz skierować w dowolne miejsce. W zależności od tego, czego konkretnie potrzebujesz, możesz wybrać mniejsze reflektory ścienne lub sufitowe. Światło bezpośrednie zapewnia również lampa podłogowa . Lampa stołowa będzie służyć jako bezpośrednie oświetlenie biurka.
Różne rodzaje świateł nadają się również do oświetlenia pośredniego. Należy jednak zawsze pamiętać, że samo źródło światła powinno być ukryte, aby światło nie świeciło bezpośrednio, ale za pomocą odbicia. Jest to idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie chcesz odpocząć. Takie lampy emitują tylko słabe światło, więc Twoje oczy nie będą boleć podczas odpoczynku i będziesz mógł wygodnie się zrelaksować. Bardzo dobrze sprawdzą się również różne taśmy LED, które można umieścić na krawędziach szafek, ale także przy schodach, czy na korytarzach. W sypialni lub salonie można stosować lampy z kloszami.
Jak już wspomnieliśmy, aby dobrze wykorzystać możliwości oświetlenia bezpośredniego i pośredniego, konieczne jest odpowiednie połączenie obu tych typów. To jedyny sposób, aby zapewnić że oczy nie będą bolały podczas pracy lub odpoczynku, a Ty otrzymasz dokładnie tyle światła, ile potrzebujesz do każdej czynności.